1 kwietnia na wrocławskich drogach rozpoczyna się sezon letni, a za oknem zima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mimo że pogoda jest kapryśna 1 kwietnia rozpoczyna się na wrocławskich drogach sezon letni, który potrwa do 31 października. Z roku na rok Ekosystem Wrocław zwiększa zakres prac w mieście. To również okres, w którym zaczynają obowiązywać nowe umowy, które mają na celu dbanie o czystość i porządek we Wrocławiu.

Sezon zimowy trwał o 1 listopada do 31 marca, w tym okresie Ekosystem Wrocław przeprowadził w mieście 17 Akcji Zima.

Kosztowały nas one 1,3 mln złotych i oczywiście prowadzone były zarówno wtedy kiedy padał śnieg, ale też wtedy kiedy mieliśmy oblodzenie, albo kiedy była prognoza, że wystąpi jakieś oblodzenie lub inne zjawiska, które mogłyby stanowić zagrożenie na drodze – mówi Dorota Witkowska, rzeczniczka prasowa Ekosystem Wrocław.

Mimo że wiosna kalendarzowo się rozpoczęła i zdążyliśmy już jej zasmakować, to zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

1 kwietnia mamy zawarte nowe umowy, nowych wykonawców i w tych umowach przewidzieliśmy, że zima może powrócić, bo drogowcy są zawsze gotowi. Więc nasi wykonawcy mają przygotowane pługosyparki i jeśli jest taka potrzeba mają wyjechać odśnieżać, zabezpieczać nie tylko jezdnie, ale również ścieżki rowerowe, chodniki. Mają również przygotowane środki do zwalczania śliskości, czyli właśnie sól, solankę oraz piasek – mówi Dorota Witkowska.

A jakie prace przewidziane są na sezon letni?

Sezon letni to przede wszystkim oczyszczanie miasta, zarówno zamiatanie jak i zmywanie. Co roku mamy do zmywania 378 km jezdni, raz w tygodniu zmywamy jeśli pogoda na to pozwala, czyli kiedy nie pada, bo kiedy pada to wiadomo nie myjemy jezdni. Dodatkowo jezdnie są zamiatane z różną częstotliwością, ścisłe centrum raz w tygodniu, a są też takie rejony gdzie raz w miesiącu są miejsca zamiatane. Poza tym oczywiście oczyszczanie chodników, ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych też z różną częstotliwością, są takie które utrzymujemy w stałej czystości, czyli ma być tam czysto, ale są też takie gdzie jesteśmy raz na tydzień, dwa razy na tydzień lub trzy razy na tydzień – dodaje Dorota Witkowska.

W związku z nowymi umowami, które obowiązują od 1 kwietnia w mieście trwa akcja wymiany starych ulicznych koszy na śmieci na nowe – wykonawcy zamontują na terenie naszego miasta ponad 6200 tzw. koszy fok.

Ostatnie kontrakty mieliśmy dwuletnie, więc co dwa lata były wymieniane wszystkie kosze uliczne. Widać, że jest to potrzebne, bo po dwóch latach taki kosz jest naprawdę eksploatowany, pomimo tego, że wykonawca i tak dba o to, żeby były one w dobrej estetyce to jednak przez bycie w przestrzeni miejskiej są narażone na różne warunki atmosferyczne, ale również na akty wandalizmu, zniszczenia. To widać zwłaszcza jak stoi stary kosz obok nowego, widać bardzo dużą różnicę, nie tylko w czystości tych koszy, ale też w tym w jakiej są strukturze, czy ten metal jest pogięty, czy jest ładny, estetyczny – podsumowuje Dorota Witkowska.

Pamiętajmy, jeżeli widzimy w mieście kosz, który jest w złym stanie i wymaga wymiany lub renowacji zgłośmy to za pośrednictwem strony internetowej do Ekosystem Wrocław, dzięki temu taki kosz szybciej zostanie wymieniony przez wykonawców na nowy.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy