10 lat siatkówki dzieci i młodzieży w AWF Wrocław i AZS AWF Wrocław

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W tym roku mija 10 lat siatkówki dzieci i młodzieży w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i w klubie sportowym AZS AWF Wrocław. Od lat z tego projektu mogą korzystać zarówno studenci, jak i pracownicy uczelni, między innymi w zakresie badań naukowych. Z okazji jubileuszu na terenie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu odbyła się konferencja edukacyjna, w której wzięli udział trenerzy z całej Polski.

10 lat temu podjęliśmy tę decyzję. Wówczas rozmawiałem z ówczesny rektorem – byłem wtedy prorektorem – składając taką propozycję, czy warto. Mamy Gwardię Wrocław, mamy znakomitą siatkówkę kobiet. Uważałem, że warto i uzyskałem zgodę ówczesnego rektora, po to, żeby tworzyć. Chciałem tworzyć coś, co może tak naprawdę pomóc ogólnie rozwojowi siatkówki. Nie w rywalizacji, tylko we współpracy – mówi prof. dr hab. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Początkowo projekt był oparty o diagnostykę, każdy chętny mógł przyjść i skorzystać z zajęć z siatkówki, a z kolei pracownicy Akademii Wychowania Fizycznego przy okazji wykonywali diagnozę uczestników.

Później diagnozowaliśmy kadrę wojewódzką. Udowodniliśmy, prowadząc badania, co według nas stanowi predyspozycję do sukcesu w piłce siatkowej kobiet i udało się. Dziś nasze zawodniczki grają w kadrze narodowej, mają stypendia Stanów Zjednoczonych – mówi prof. dr hab. Andrzej Rokita.

Ostatecznie powstały grupy rekreacyjne i profesjonalne, które do dziś funkcjonują między innymi w klubie AZS AWF Wrocław.

Klub proponuje w tej chwili dziewczętom od I klasy po IV liceum możliwość trenowania codziennie albo dwa razy w tygodniu. Funkcjonujemy jako jedna z sekcji w klubie AZS AWF Wrocław, w którym jest kilkanaście sekcji i jednocześnie korzystamy z tego, że mamy możliwość funkcjonowania na Akademii Wychowania Fizycznego. Nasze zawodniczki są na bieżąco diagnozowane, monitorowane, są realizowane też projekty badawcze – mówi dr Marcin Ściślak, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Jako Polski Związek Piłki Siatkowej podpisaliśmy kilka lat temu porozumienie o współpracy z AWF Wrocław. Dzięki czemu naukowcy mają możliwość między innymi korzystania z tych najlepszych naszych dzieci czy w SMS-ie w Szczyrku, czy w SMS-ie w Spale. Tutaj też w Wojewódzkim Związku Piłki Siatkowej we Wrocławiu widać, że ta współpraca jest bardzo ważna – mówi Jacek Kasprzyk, Polski Związek Piłki Siatkowej.

W ramach konferencji edukacyjnej, która odbyła się 29 maja na terenie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, można było między innymi wysłuchać prelekcji na temat „Budowy prawdziwej drużyny”, którą wygłosił Piotr Graban, trener zespołu PlusLigi – Projekt Warszawa.

Będę mówił o nowatorskim spojrzeniu na zagrywkę, czyli na rozpoczęcie tej całej akcji wszystkich działań w siatkówce. Uważam, że to jest jedna z najważniejszych rzeczy. Pierwsza broń, która jest tak naprawdę w siatkówce najważniejsza. Wszystko jest procesem: ludzie, inna generacja, inna świadomość itd. Więc cały czas trzeba się uczyć, trzeba się rozwijać – mówi Piotr Graban, trener zespołu PlusLigi – Projekt Warszawa.

Na uczestników konferencji czekała także część praktyczna, podczas której zaproszeni trenerzy przedstawili zawodnikom i zawodniczkom różne techniki i ćwiczenia, które mają za zadanie pomóc im zostać mistrzami w zagrywce. Była to też okazja do tego, aby przetestować specjalny system, który pomaga monitorować intensywność treningu.

Jest to system Catapult LPS ClearSky, czyli mamy w jednym urządzeniu system GPS i system LPS. System LPS to jest coś bardzo innowacyjnego, jak na skalę polską i europejską. Mamy zamontowane w hali tutaj 18 anten, które zbierają z dokładnością do 10 cm każdy ruch zawodnika. Dodatkowo w tym systemie jedną z innowacyjności jest to, że koszulki, które tutaj mamy, mają zintegrowany czujnik tętna, czyli nie trzeba żadnych dodatkowych urządzeń, by monitorować zarówno obciążenie wewnętrzne, jak i zewnętrzne podczas procesu treningowego, bądź meczu – mówi dr Krystian Rubajczyk, kierownik Centralnego Laboratorium AWF Wrocław.