10. Pielgrzymka Trzebniczan do grobu św. Jadwigi Śląskiej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wiele ludzi zgromadziło się na Rynku w Trzebnicy, aby po raz 10 wziąć udział w Pielgrzymce Trzebniczan. Trasa pielgrzymów przebiegała z samego serca miasta, czyli z trzebnickiego Rynku do grobu św. Jadwigi Śląskiej. Wydarzenie to jest organizowane od 2010 roku i stało się nieodłącznym elementem Uroczystości Odpustowych.

Po raz kolejny pielgrzymujemy z serca miasta, czyli z Rynku do grobu św. Jadwigi Śląskiej. To choć jest i najkrótsza pielgrzymka w kilometrach, ale najbliższa sercu trzebniczan. Jest to droga nie przez zawiść, nienawiść, pogardę czy wspólne kłótnie, ale droga, która uczy nas szacunku do siebie, wzajemnej miłości, pokory – mówi Marek Długozima, burmistrz gminy Trzebnica.

Warto zaznaczyć, że jest to pielgrzymka zorganizowana specjalnie dla mieszkańców Trzebnicy, którzy jak co roku, 15 października obchodzą święto swojej patronki św. Jadwigi Śląskiej.

Moim zdaniem św. Jadwiga Śl. jest taką niezwykle ważną osobą oraz odpust ku jej czci, dlatego że ona jest taką patronką pojednania. Łączy nie tylko narody, ale łączny różnych ludzi. Ponadto św. Jadwiga mnie osobiście bardzo imponuje jako ta, która potrafiła czynić miłosierdzie wobec wszystkich ludzi, sama będąc tak wysoko postawioną księżniczką. Dla niej był ważny każdy człowiek – mówi ks. Józef Figel, Prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów.

Zgodnie z tradycją, przed rozpoczęciem przemarszu, wszystkich zgromadzonych powitał burmistrz gminy Trzebnica Marek Długozima, po czym pielgrzymi wyruszyli do bazyliki. Nieodłącznym elementem Pielgrzymki Trzebniczan jest msza święta, którą poprowadził ksiądz Piotr Filas.

Pielgrzymka to jest coś takiego, co łączy ludzi i myślę, że każda pielgrzymka ma jakiś cel. W naszym przypadku jest to św. Jadwiga Śl., czyli przychodzimy w taki uroczysty sposób z wielu powodów prawdopodobnie, ale też przychodzimy jak do matki, aby tutaj się spotkać. Dlatego w dzisiejszym trochę skomplikowanym świecie przychodzimy po to, żeby stawać się trochę lepszymi, żeby w tej rzeczywistości, w której przyszło nam żyć nie tylko samemu się uświęcać, ale także poprzez swoje jakieś tam dobre życie przybliżać innych do Pana Boga – mówi ks. Piotr Filas, Proboszcz Parafii Św. Bartłomieja Ap. i św. Jadwigi Śl. w Trzebnicy.

Msza tradycyjnie zakończyła się odczytaniem Aktów Zawierzenia miasta i mieszkańców św. Jadwidze.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy