14. Turniej Szachowy „O Puchar Doliny Baryczy” w Krośnicach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Hali Widowiskowo Sportowej w Krośnicach odbył się 14. Turniej Szachowy „O Puchar Doliny Baryczy”. Tym razem frekwencja nie zawiodła, bo wzięło w nim udział ponad 80 osób. W rywalizacji sportowej uczestniczyły różne grupy wiekowe: dzieci, juniorzy a nawet seniorzy. Więc można powiedzieć, że wydarzenie to łączy pokolenia.

Gra w szachy do najłatwiejszych nie należy. Jednakże nawet najmłodsi uczestnicy turnieju za każdym razem świetnie sobie radzą. W tym roku zostali oni wyjątkowo podzieleni na młodszych i starszych juniorów, po to, żeby mogli bardziej się poznać. Turniej składa się z 7 rund, każda z nich trwa 30 min.

Uczestniczą tutaj w tym turnieju osoby z całego województwa dolnośląskiego, z zaprzyjaźnionej Wielkopolski, czasami się zdarzali uczestnicy z Ukrainy. Tutaj nie ma znaczenia z kim małe dziecko zagra, czy z 80-latkiem, czy z 60-latkiem. Tutaj ważne jest myślenie, nasz umysł, w jaki sposób potrafimy poradzić sobie na szachownicy – opowiada Małgorzata Nowak, organizatorka 14. Turnieju Szachowego „O Puchar Doliny Baryczy”.

Myślę, że jest to bardzo dobry turniej, świetnie zorganizowany. Wielokrotnie już uczestniczyłem, aczkolwiek dzisiaj mam wielką ochotę, żeby zagrać w takim turnieju i spróbować swoich sił.

Trenuje już od dłuższego czasu i biorę udział w takich turniejach. Weszło mi to już w krew, że chodzę na te turnieje. Uważam, że to jest fajne, bo można rozwijać swoje pasje.

Dawno nie grałem w szachy. Dzisiaj mam możliwość zagrania i spróbować swoich sił.

Wiele razy jeździłam na turnieje. Fascynuje mnie to, bo można rozwijać swoją pasję. Nie jest to zbytnio trudna gra, każdy może się nauczyć. 

Jeżeli chodzi o turniej tutaj w Krośnicach to bardzo mi się podoba. Jest naprawdę świetna organizacja, dużo ludzi i wysoki poziom – mówią uczestnicy.

Królewska gra wpływa na rozwój intelektualny oraz uczy między innymi analitycznego i krytycznego myślenia. Warto wspomnieć, że popularność szachów na świecie niewątpliwie wzrosła po wyjściu serialu „Gambit królowej” na Netflixie. Po obejrzeniu wielu widzów chciało spróbować gry, którą zobaczyli na ekranie.

Szczerzę powiem, że to jest sztuka. Dzieci, które potrafią zagrać w tej chwili w szachy, to są dzieci, które już na samym początku mają niesamowitą potęgę myśleniową, logiczne myślenie, fantastyczne rzeczy – zaznacza Małgorzata Nowak.

Podsumowaniem 14. Edycji Turnieju Szachowego „O puchar Doliny Baryczy” w Krośnicach było wręczenie nagród dla zwycięzców. Jednym z nich został 15-letni Krzysztof Matela, który gra w szachy od 11 lat.

Gram tutaj w tych turniejach już od kilku lat i często jestem pierwszy lub drugi. Dużo już turniejów wygrywałem, także OPEN z seniorami. Najbardziej emocje są skumulowane podczas partii, tym bardziej jak się gra z cięższymi rywalami. Przyjechałem tu z miejscowości Wziąchowo Małe, to jest 25 km od Krośnic – mówi Krzysztof Matela, uczestnik 14. Turnieju Szachowego w Krośnicach.

Liczba uczestników w turnieju o „Puchar Doliny Baryczy” każdego roku wzrasta, co świadczy o tym, że na Dolnym Śląsku gra nie traci na popularności. Kolejna edycja turnieju już za rok.

Zobacz również

Przywrócenie telefonu zaufania, emerytury do 5 tysięcy złotych bez podatku czy dopłata do mieszkań dla młodych i odwołanie Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka. To jedne z konkretów, które zaprezentowała koalicja obywatelska na rynku we Wrocławiu. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy