15. Międzynarodowe Targi Turystyki we Wrocławiu. Co warto zobaczyć w gminie Syców?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na Tarczyński Arena we Wrocławiu trwają Międzynarodowe Targi Turystyki i Czasu Wolnego. W tym roku jest to już 15. edycja, w której bierze udział ponad 200 wystawców z różnych zakątków świata. Nie brakuje na tym wydarzeniu również stoisk z Dolnego Śląska. Tym razem już po raz trzeci w wydarzeniu bierze udział między innymi gmina Syców.

Jesteśmy z naszymi partnerami, czyli przedstawicielami Arboretum Leśnego im. prof. Stefana Białoboka oraz Lokalną Grupą Działania Dobra Widawa, które jest ulokowane na terenie gminy Syców przy zalewie w Stradomi. Jesteśmy na międzynarodowych targach turystycznych, ale tutaj będzie na pewno bardzo dużo osób z Wrocławia i okolic, dlatego chcemy, żeby oni poznali gminę Syców i żeby przede wszystkim odwiedzili ją w najbliższym sezonie wiosenno-letnio-jesiennym – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa.

Uczestnicy targów chętnie korzystali z informacji na temat gminy Syców. Tym razem po raz pierwszy w ramach wydarzenia swoją ofertę zaprezentowało również Muzeum Regionalne w Sycowie.

Prezentujemy rzeczy codziennego użytku z Izby Regionalnej, które były powszechnie stosowane w dawnych czasach, a które albo zmieniły swój charakter, albo ich się już w ogóle nie stosuje, tak jak na przykład foremki do robienia ozdobnego masła. Muzeum pracuje od poniedziałku do piątku. We wtorki jesteśmy otwarci od 10.00 do 18.00, w pozostałe dni od 8.00 do 15.00 – mówi Agnieszka Kuświk-Jasień, Muzeum Regionalne w Sycowie.

Miejscem wartym odwiedzenia jest także sycowskie arboretum.

-Istniemy już niemal 30 lat. Jesteśmy otwarci od 2 kwietnia do końca października i zapraszamy. Można obejrzeć zarówno drzewa i krzewy, ale też na przykład rośliny owadożerne. Takie jak muchołówki, kapturnice, czy nasze rodzime rosiczki na naszych torfowiskach – mówi Konrad Forysiak, Nadleśnictwo Syców.

Zalew w Stradomi Wierzchniej jest kolejną perełką, która zachwyca oko turystów.

Tereny przy zalewie w Stradomi Wierzchniej zostały wpisane na Astromapę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Jest to ogromna szansa dla naszego regionu i dla tego miejsca, żeby ściągnąć jak najwięcej turystów na nasz obszar. Stąd już teraz chciałabym serdecznie wszystkich państwa zaprosić 12 sierpnia na Noc Spadających Gwiazd, Noc Perseidów. Jest to coś nowego na naszym obszarze – mówi Agnieszka Kasina, Lokalna Grupa Działania Dobra Widawa.

Adrian Kostera, który ustanawia rekord wszech czasów, czyli 345 dni pływania, jazdy na rowerze i biegania. Pojechałem go odwiedzić, jak pływał na zalewie w Stradomi koło Sycowa i również z nim pływałem. Tak że Dolny Śląsk to nie tylko Karpacz, Szklarska Poręba, ziemia kłodzka, czy moje rodzinne Ząbkowice, czyli Frankenstein, ale również północ, wschód to są miejsca, które warto odwiedzić – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Na pewno będziemy odwiedzać. Mamy już całą listę miejsc. Pytanie czy nam czasu wystarczy, żeby wszystko zobaczyć. 

-Była pani już kiedyś w Sycowie? 

W Sycowie jeszcze nie. Tak że pierwszy raz przede mną. Arboretum bardzo chętnie zobaczę wspólnie z dziećmi.

-Dopytaliśmy, kiedy najlepiej odwiedzić Arboretum Leśne w Sycowie, bo ja już wcześniej o nim słyszałam, tylko jakoś nie było okazji się wybrać. Więc właśnie podpytałam, kiedy najlepiej się wybrać. Dowiedziałam się właśnie, że druga połowa maja, kiedy różaneczniki już kwitną i w październiku, kiedy drzewa się robią kolorowe. 

Nie wiedziałam, że jest tyle ciekawych miejsc tutaj gdzieś w okolicy. Więc myślę, że będzie to jakąś inspiracją do przyszłych wycieczek na Dolny Śląsk – mówią uczestnicy 15. Międzynarodowych Targów Turystyki i Czasu Wolnego we Wrocławiu.

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy