- – Osobami, które dotyka przemoc, jest właściwie prawie każdy z nas. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że działania, które są w stosunku do nas podejmowane, są właśnie przemocą. Przemoc dotyczy dzieci, mamy do czynienia z hejtem, mamy do czynienia z przemocą rówieśniczą. Przemoc dotyczy osób w związkach, w związkach partnerskich, małżeńskich. Jest to przemoc ekonomiczna, finansowa, psychiczna. Są różne rodzaje przemocy i my prawnicy jesteśmy tutaj po to, żeby pomóc z tej przemocy wyjść – mówi Beata Janikowska, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Praworządności Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.
- – Ta akcja jest skierowana zarówno do kobiet, jak i mężczyzn, gdyż jest to akcja przeciwko przemocy ze względu na płeć. Mamy formy przemocy fizycznej, one są najczęściej widoczne dla osób postronnych oraz ofiary i osoby, które doświadczają przemocy psychicznej, której najczęściej nie widać. Pod dwoma numerami telefonu będziemy dyżurować, to numery: 603-343-311 oraz 695-488-170 – podkreśla Dorota Seweryn-Stawasz z Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.
Radcy i radczynie prawne będą dyżurować codziennie od 10:00 do 18:00 aż do 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Zachęcają do kontaktu i szukania pomocy, bo wielokrotnie ofiary przemocy nie zdają sobie sprawy z tego.
- – Wiele osób wstydzi się, ma taką barierę, żeby przyjść i face to face porozmawiać z prawnikiem. Każdy może przyjść, poradzić się. Możemy pomóc w napisaniu odpowiedniego zawiadomienia do organów prokuratury, do sądu, które to instytucje zajmują się pomocą w wyjściu z sytuacji, które dla osób doświadczających przemocy wydają się nie do załatwienia – dodaje Beata Janikowska, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Praworządności Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.
Najczęściej ofiarami przemocy są kobiety, to 90% przypadków, dlatego akcja 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć jest adresowana w ich stronę. Radcy prawni z Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu dołączyli również do akcji Białej Wstążki.
- – Z tą akcją łączy się druga akcja, czyli Orange The World, to jest ogólnoświatowa akcja, w której podświetlamy obiekty użyteczności publicznej, instytucje w kolorze pomarańczowym również jako znak nadziei i protestu przeciwko przemocy ze względu na płeć – wyjaśnia Beata Janikowska, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Praworządności Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.
Ale wrocławscy radcy i radczynie prawne oferują pomoc również w ciągu roku, niezależnie od tych akcji.
- – Nasza Izba w każdy poniedziałek od września do czerwca udziela pomocy osobom, które tego potrzebują. To są najczęściej przypadki związane z prawem rodzinnym, ale też sprawami majątkowymi, spadkowymi. Osób, które nagle orientują się, że są zagubione w gąszczu różnego rodzaju przepisów. To jest zrozumiałe, przepisy mają często bardzo skomplikowany charakter. Nie są intuicyjne. Warto podejść i zapytać się osób, które są profesjonalistami. Tak, jak ludzie chodzą do lekarzy, żeby leczyć swoje ciało, tak warto przyjść, żeby leczyć swoje sprawy prawne. To jest podstawowa higiena bycia człowiekiem, obywatelem w społeczeństwie – podsumowuje Tomasz Scheffler, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.
Oferowana pomoc jest bezpłatna.