1700 wypadków i 35 tys. kolizji: dolnośląska policja podsumowała 2021 rok

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
„Kierowco uważaj na drodze” - apelują wrocławscy policjanci. Jedną z głównych przyczyn kolizji i wypadków drogowych wciąż jest nadmierna prędkość. W ubiegłym 2021 roku na Dolnym Śląsku funkcjonariusze zatrzymali ponad 5 tys. kierowców, z powodu przekroczenia prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym, a także między innymi ponad 34 tys. kierowców, którzy jechali technicznie niesprawnymi samochodami. Przypomnijmy, że wraz z początkiem 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów, co też w jakimś stopniu ma za zadanie zminimalizować liczbę wypadków drogowych, nie tylko w województwie dolnośląskim, ale i w całej Polsce. A więc teraz szybka jazda może kosztować kierowcę nawet 2500 tys. zł.

Policjanci też realizując czynności na drogach Dolnego Śląska obsłużyli aż 1700 wypadków i prawie 35 tys. kolizji. To jest bardzo dużo, jednak mniej w porównaniu do lat ubiegłych o kilkanaście procent. Jednak pamiętajmy, że każdy wypadek, każde zdarzenie drogowe to jest tragedia dla rodziny, szczególnie śmiertelne zdarzenie drogowe – zaznacza asp. sztab. Łukasz Dutkowiak, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Niestety szczególnie z powodu osób poruszających się z nadmierną prędkością oraz osób, które wsiadają za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu, na dolnośląskich drogach nadal giną ludzie. Wraz z początkiem nowego roku na terenie województwa dolnośląskiego doszło do kilku śmiertelnych wypadków. Na co dzień pełnić służbę i wykrywać różnego rodzaju przekroczenia policjantom z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pomaga różnego rodzaju sprzęt, na przykład drony policyjne.

To jest naprawdę fajne, nowoczesne urządzenie wyposażone w kamerę o dużym zoomie. Więc tutaj nie ma praktycznie możliwości wykpić się z zarejestrowanego nim wykroczenia. Tutaj widzimy wszystko czarno na białym. Działamy w oparciu o mapę zagrożeń, szczególnie tam, gdzie giną ludzie. W takich miejscach, jak przejazdy kolejowe niestrzeżone, gdzie mamy jakieś wypadki śmiertelne. W takich miejscach staramy się pojawiać z tym dronem – mówi mł. asp. Rafał Gredżuk, Wydział Ruchu Drogowego KMP we Wrocławiu.

O bezpieczeństwo mieszkańców dbają także między innymi funkcjonariusze z grupy SPEED, którzy na co dzień wykrywają tak zwanych piratów drogowych. Pomagają im w tym odpowiednio wyposażone samochody.

Siedzę w radiowozie nieoznakowanym, wyposażonym w wideorejestrator, który posiada kamerę z przodu oraz z tyłu. Wideorejestrator służy nam podczas codziennej służby, nagrywając wykroczenia, głównie prędkość lecz nie tylko. Radiowozy nieoznakowane są o podwyższonej mocy, pozwalają nam skutecznie takiego kierowcę dogonić i zatrzymać. Teraz od 1 stycznia mamy nowy taryfikator i można zauważyć, że kierowcy bardzo zwolnili, co nas cieszy – mówi mł. asp. Mateusz Rzepecki, Wydział Ruchu Drogowego KMP we Wrocławiu.

Dwa tygodnie i zmiany w przepisach już pokazują, że wielu kierowców zdjęło nogę z gazu, jeździ ostrożniej, bezpieczniej. Jednak ten wymiar finansowy ma znaczenie dla każdego z nas na co dzień i uszczerbek w budżecie domowym jest równie istotnym jak kwestia bezpieczeństwa na drodze. W związku z tym muszę powiedzieć, że kierowcy jeżdżą bezpieczniej – dodaje asp. sztab. Łukasz Dutkowiak.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy