Założeniem programu było pokazanie, że Odra daje wiele możliwości spędzania czasu i jest rzeką bezpieczną oraz poprawienie jakości sprzętu, z którego można na rzece korzystać, m. in. kajaków. Jak podkreślają beneficjenci programu, dzięki dofinansowaniu udało się zrealizować wiele inwestycji.
– Udało nam się wybudować, dzięki finansowemu wsparciu właśnie w ramach tego konkursu, wspaniały pomost, który znajduje się przy nabrzeżu Odry przy ulicy Rzeźbiarskiej 6. Tam jest nasza stanica kajakowa. My jako klub z 70-letnią tradycją już w tym roku też będziemy organizować spływ dookoła Wrocławia i to nasze przedsięwzięcie, które zostało wykonane w ubiegłym roku, czyli budowa pomostu, jest do dyspozycji mieszkańców Wrocławia – mówi Bogusława Krzysztofek, Wrocławski Klub Wodniaków „Wiadrus” działający przy PTTK Wrocław.
Fundacja OnWater skorzystała z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego i zakupiła elektryczne łodzie, które służą do celów edukacyjnych.
– Niezatapialne, elektryczne pontony, którymi prowadzimy edukację z dzieciakami, to nowy wymiar i myślę, że też nowy standard pływania na rzekach. Bo pływając silnikami elektrycznymi, to nie tylko oszczędzamy na paliwie, nie prowadzimy tej tzw. niskiej emisji, ale również dbamy o ptactwo, przyrodę – mówi Kamil Zaremba, prezes Fundacji OnWater.pl
Poprawa kondycji rzeki, ale także rozwój turystyki na Odrze to niektóre efekty poprzedniej edycji Funduszu. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zachęca organizacje pozarządowe i samorządy do kolejnych projektów. Budżet to 2 miliony złotych.
– Więcej pieniędzy dajemy na organizacje pozarządowe. One były bardziej aktywne, dużo sprawniejsze od gmin i 1 mln 200 tys. jest na organizacje pozarządowe, 800 tys. na gminy, bo to są dwa konkursy, które powtarzamy w tym roku. Zwiększamy zakres oddziaływania, bo już nie tylko sama rzeka Odra, ale wszystkie dopływy rzeki Odry, czyli obejmujemy praktycznie funduszem całe województwo – mówi Krzysztof Maj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
– Będziemy bardzo mocno patrzyli również na dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami. W tym roku będzie można na pewno skorzystać z tych środków na różnego rodzaju pomosty, slipy, słupy, kajaki. Ta lista jest bardzo długa – mówi Bartłomiej Kubicz, dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji UMWD.
Korzystając z powstałej infrastruktury lub zakupionej sprzętu, można zorganizować event, a dofinansowanie wynosi do 25 tysięcy. Nabór wniosków trwa do 4 marca.