21 milionów złotych na remonty wrocławskich szkół, przedszkoli i żłobków

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wakacje to taki czas, kiedy nie ma uczniów w szkole i często jest wykorzystywany do tego, żeby przeprowadzać remonty. W tym roku z budżetu Wrocławia przeznaczono na remonty szkół, przedszkoli i żłobków ponad 21 milionów złotych. Prace prowadzone były w 60 szkołach i przedszkolach oraz 18 żłobkach.

W Liceum nr 9 przy ul. Piotra Skargi Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, podczas konferencji prasowej podsumował działania miasta w zakresie rozbudowy i remontów wrocławskich placówek oświatowych.

 Ważna kwota 360 milionów złotych. Tyle od roku 2019 wydaliśmy na remonty już istniejących placówek, bo oprócz tego budujemy nowe. Asfaltowa to jest przecież prawie 70 milionów złotych, podobna bliźniacza szkoła na Cynamonowej, najdroższa szkoła w powojennym Wrocławiu, najdroższa, bo takie czasy. – mówił Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia:

W części szkół remonty zakończyły się w sierpniu, ale w innych potrwają do końca grudnia. W zakres prac remontowych wchodzą między innymi: renowacje boisk i obiektów sportowych, ale także odnowienie ścian i podłóg, remont okien i drzwi oraz instalacji sanitarnych i ogrzewania.

 Prace remontowe dotyczą dachów, posadzek, instalacji centralnego ogrzewania. Doposażamy teraz te instalacje o termozawory, po to, żeby też lepiej później zarządzać energią. Oczywiście wpływa to też na oszczędności. – mówiła Jolanta Wnęk, Dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich. 

W tym roku we wrześniu do szkół ponadpodstawowych pójdzie tzw. półtora rocznika, czyli więcej uczniów niż w latach ubiegłych. Większa liczba młodzieży to inne wymogi lokalowe i konieczność przystosowania szkół do nowej liczby uczniów.

To jest już drugi rok z rzędu, kiedy w wyniku poprzedniej reformy oświaty idzie do szkół ponadpodstawowych półtora rocznika. Co więcej, te szkoły z trzyletnich zmieniły się w czteroletnie. To też powoduje, że tych uczniów tam jest jeszcze więcej. Wszędzie, gdzie możemy, tworzymy nowe pomieszczenia. To są naprawdę pomieszczenia dydaktyczne, bądź właśnie pracownie o wysokim standardzie, które mają pomóc w przyjęciu i w możliwości nauki większej liczby uczniów, aniżeli w latach poprzednich. – mówił Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Rok szkolny oficjalnie rozpocznie się w poniedziałek 4 września. Na następną dłuższą przerwę uczniowie będą musieli poczekać do zimowych ferii, czyli do 15 stycznia przyszłego roku, ale już wyremontowanych szkołach.