23 lata Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
23 lata temu powstało Niemiecko-Polskie Towarzystwo Uniwersytetu Wrocławskiego, które ma poszerzać współpracę naukową między krajami. Do Wrocławia na coroczne spotkanie przyjechali przedstawiciele i członkowie z Niemiec, żeby porozmawiać o wspólnych projektach.

Założycielem i honorowym prezesem jest prof. Norbert Heisig, który w tym roku obchodził 90-te urodziny. To niemiecki lekarz, z którego inicjatywy odmalowano barokowe sklepienie w Oratorium Marianum w gmachu głównym. Prof. Heisig został także fundatorem najwyżej nagrody finansowej dla polskiego naukowca. Drugą nagrodą jest tzw. Leopoldin, czyli wyróżnienie za wybitną pracę naukową z dziedzin humanistyki, uwzględniającą aspekty niemiecko-polskie lub europejskie. Nagrodę ustanowiło Niemiecko-Polskie Towarzystwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

  • Wspieramy te projekty, które budują relacje, pozytywne relacje polsko-niemieckie, odwołują się do historii, pokazują naszą wzajemną historię – mówi prof. Robert Olkiewicz, rektor UWr.

  • Państwo z Towarzystwa zbierają się tutaj raz w roku, by podsumować działalność tego towarzystwa. Skupia ono, krótko mówiąc, przyjaciół Uniwersytetu Wrocławskiego i nie tylko ze strony niemieckiej oraz polskiej. Często wspomagają różne inicjatywy, które są tutaj ważne dla naszego Uniwersytetu również finansowo – dodaje Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz, rzeczniczka prasowa UWr.

Wśród wspólnych projektów są różne inicjatywy, na przykład wsparcie finansowe na druk 11. tomu serii naukowej „Śląska Republika Uczonych”. 581 stronnicowa pozycja jest gotowa, a pod koniec maja ma ukazać się drukiem. 

  • Uniwersytet założony przez Leopolda II Habsburga. Uniwersytet Wrocławski był otwarty i jest otwarty na współpracę międzynarodową – dodaje prof. Robert Olkiewicz, rektor UWr.

  • Miasto Wrocław było kiedyś miastem niemieckim między innymi. Stąd te powiązania. Osoby, które działają w tym Towarzystwie, wiele z nich urodziło się we Wrocławiu. Pamięta to miasto ze swojego dzieciństwa. Potem historia sprawiła, że wyjechali stąd, a Polacy przyjechali tutaj. I te więzi są nadal podtrzymywane – podsumowuje Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz, rzeczniczka prasowa UWr.

Zobacz również

11 października, w piątek, na Scenie na Świebodzkim Teatru Polskiego we Wrocławiu zobaczymy premierę spektaklu „Ósmy dzień tygodnia” Marka Hłaski. To będzie pierwsza premiera w sezonie 2024/2025. W spektaklu zobaczymy zarówno aktorów Teatru Polskiego, jak również studentów z trzech wrocławskich uczelni artystycznych.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy