–Pierwsza edycja odbyła się w styczniu 1999 roku. Z Karoliną Szykier-Koszucką przygotowywaliśmy ten festiwal, on się wtedy jeszcze nazywał Spotkania z Kulturą Żydowską. Przez lata Synagoga pod Białym Bocianem jest najważniejszym miejscem festiwalowym, ale byliśmy naprawdę w różnych miejscach i tutaj na Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, ale i w okolicach Rynku, i w kinach, i w teatrach – mówi Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny 25. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha.
W ramach festiwalu odbędą się spotkania literackie i autorskie między innymi z Agatą Ganczarską, Jackiem Tacikiem i Tamarą Włodarczyk.
–Osią judaizmu jest studiowanie tekstów i to jest klucz do kultury żydowskiej. Bardzo się cieszę, że w ramach tego festiwalu i w ramach spotkań literackich odzwierciedlona będzie złożona tożsamość, a w zasadzie tożsamości Żydów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ponieważ jednym z kluczowych wyznaczników kultury żydowskiej jest jej wielojęzyczność – mówi dr hab. Joanna Degler, 25. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha.
Program jest obfity, a więc każdy znajdzie coś dla siebie.
–Pierwszą chronologicznie imprezą, na którą chcielibyśmy zaprosić jest słuchowisko „Miłość szuka mieszkania”, które odbędzie się 30 lipca o godzinie 19.00 w klubokawiarni „Mleczarnia”. Kolejna impreza, na którą chcielibyśmy zaprosić odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 17.00 na Borku. To będzie spacer pod tytułem „Pewnego razu na żydowskim Borku”, który będę miała przyjemność poprowadzić. Tego samego dnia wieczorem, czyli o godzinie 20.30 w Muzeum Teatru odbędzie się pokaz bardzo ciekawego filmu dokumentalnego „VII Klasa” – mówi Tamara Włodarczyk, 25. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha.
W programie jest również przewidziane śniadanie izraelskie oraz jarmark, który odbędzie się na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem.
–Zagra też sławny zespół Klezmafour, który charakteryzuje się tym, że synagoga i okoliczne domy trzęsą się w czasie tego koncertu. Usłyszymy też podczas festiwalu taki słynny zespół z Ukrainy Hudaki Village Band. To jest taki zespół wiejski, który gra muzykę Karpat ukraińskich – mówi Stanisław Rybarczyk.
Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie simcha.art.pl.