– Piękny jubileusz, 25-lecie powiatów w Polsce, bo to nie tylko powiatu wrocławskiego. W związku z tym, my jako powiat wrocławski, przygotowaliśmy uroczystości 25-lecia, składające się z trzech części. Dzisiaj odbędzie się pierwsza część, część naukowa dotycząca historii, ale i też tego, co się działo i będzie się działo w powiatach w Polsce w kolejnych latach – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.
W ramach wydarzenia odbyły się dwa panele dyskusyjne, prelekcje i wykłady. Tematem przewodnim była teraźniejszość i przyszłość powiatu wrocławskiego oraz wyzwania administracji samorządowej w XXI wieku. W panelach wzięli udział między innymi dr. hab. Patrycja Matusz prof. UWr, prof. dr hab. Leon Kieres, jak również dr Wojciech Maleszka.
– Będziemy rozmawiali o tym, jak wyglądała reforma samorządowa pierwsza i druga, czy należy zmienić ordynację wyborczą, czy należy zmniejszyć lub zwiększyć liczbę powiatów. Padnie wiele interesujących pytań, również o rolę starosty, jego kompetencje i o to, jaka jest rola powiatu i w ogóle samorządu terytorialnego w takich momentach kryzysowych, w jakich się obecnie znajdujemy – mówi dr. hab. Patrycja Matusz prof. UWr, Uniwersytet Wrocławski.
Ustawa o samorządzie powiatowym weszła w życie 5 czerwca 1998 roku. Na przestrzeni lat działalność samorządów miała ogromny wpływ między innymi na kształtowanie polityki społecznej i centralizacje państwa.
– Powiat jest tą jednostką, która została usytuowana między gminą oraz województwem samorządowym. Stąd też w tak zwanym ruchu samorządowym rodzą się od dawna pytania, czy i w jakim zakresie należy powiat nadal utrzymywać. Uważam, że powiat wrocławski z siedzibą we Wrocławiu, w końcu to jest 9 gmin wokół Wrocławia, niewątpliwie sprawdził się – mówi prof. dr hab. Leon Kieres, Uniwersytet Wrocławski.
Rozwój demograficzny, dynamiczny wzrost ludności, starzające się społeczeństwo i kryzys gospodarczy spowodowany między innymi pandemią i wojną w Ukrainie – to są między innymi wyzwania, które obecnie stoją przed powiatem wrocławskim.
– Chcemy dziś porozmawiać o tym, co nas czeka, jakie mamy wyzwania i przede wszystkim, jak tym wyzwaniom sprostać w kontekście nowych uwarunkowań społecznych, gospodarczych, przestrzennych, wszelkich mega trendów, które obserwujemy zarówno w przestrzeni krajowej, jak i w przestrzeni europejskiej – mówi dr Wojciech Maleszka, Instytut Rozwoju Terytorialnego.
O rozwoju samorządu świadczy chociażby stopa bezrobocia, która w tej chwili spadła do poziomu 1,2%. Na terenie powiatu wrocławskiego funkcjonują również co najmniej cztery duże światowe firmy, każda z nich zatrudnia kilka tysięcy osób.
– Przed nami budowa szkoły, budowa kolejnego centrum usług społecznych, kolejne inwestycje drogowe, które musimy realizować na bieżąco. Dostaliśmy ogrom środków, bo prawie 121 mln zł na inwestycje drogowe z Polskiego Ładu. W związku z tym, to wszystko wymaga ciężkiej pracy, ale i też przyczynia się do powstania kolejnych inwestycji, które spowodują, że mieszkańcom powiatu wrocławskiego będzie się żyło lepiej. Oto też chodzi – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.