25 mln na budżet obywatelski

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zaniedbane podwórko? Pusty, niewykorzystany plac? Już od 18 września wrocławianie będą mogli wybierać spośród blisko 200 projektów zgłoszonych do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Kwota na wybrane projekty to aż 25 mln zł.

Czas na głosowanie standardowo potrwa dwa tygodnie, dodatkowo trzy pełne weekendy co stało się już wrocławską tradycją. W tym roku głosowanie w formie formie takiej jak zawsze czyli elektronicznej i papierowej, aczkolwiek forma papierowa z roku na rok traci zainteresowanie– mówi Bartłomiej Świerczewski z Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zgłoszenia za pośrednictwem portalu wroclaw.pl w zakładce WBO mogą składać wszyscy ci którzy czują się wrocławianami. Każdy mieszkaniec może oddać jeden głos na projekt osiedlowy czyli do 750 tys. Zł i jeden głos na projekt ponadosiedlowy na kwotę 2 mln. Zł

Jak co roku dominuje zieleń. W tym roku ta dominacja jest jeszcze wyraźniejsza. Co ciekawe zmniejszyła się liczba projektów drogowych, podejrzewamy, że jest to skutek wprowadzenia nowego mechanizmu budżetu partycypacyjnego czyli funduszu osiedlowego, w którym rady osiedla zgłaszają najbardziej pilne potrzeby drogowo chodnikowe– wyjasnia Sebastian Wolszczak z Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Wrocławia.

Nadesłanych zgłoszeń projektów było przeszło 400, nastąpiła jednak selekcja, projekty odrzucone były z przyczyn formalnych albo zostały wycofane przez liderów. Wśród tych, na które można głosować najwięcej jest o charakterze rekreacyjnym, wykorzystującym głównie zieleń. 

Do końca miesiąca, może na początku listopada projekty zostaną podzielone na jednostki realizujące, następnie jeszcze w tym roku jednostki dostaną pieniądze na realizację projektów. Później w zależności od rodzaju projektu, robią dokumentację, albo w tradycyjnym trybie, albo zaprojektuj i wybuduj. Myślę, że do końca roku większość projektów będzie zrobiona. Oczywiście, zdarzają się projekty, które wymagają dłuższych uzgodnień np. z Wodami Polskimi, wtedy czas realizacji może się wydłużyć– zaznacza Wolszczak. 

Projekty polecają się do wybrania, a jest o co walczyć bo wszystkie mają poprawić jakość życia mieszkańców w poszczególnych regionach. 

Realizacji zabytków w tym roku wybrać nie można z uwagi na zmianę ustawodawczą, ale wszystkie zaakceptowane propozycje mogą być sfinalizowane już niedługo. 

 

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy