25. rocznica nadania praw miejskich Siechnicom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W tym roku przypada 25. rocznica nadania Siechnicom praw miejskich. Z roku na rok mieszkańców przybywa, a miasto się rozrasta. Jubileusz świętowano przez trzy dni od 3 do 5 czerwca. Program był obfity i wypełniony w rożnego rodzaju wydarzenia towarzyszące Obchodom Dni Siechnic. Nie zabrakło również koncertów i gości specjalnych.

Status miasta Siechnicom nadano 1 stycznia 1997 roku. Minęło dopiero ćwierć wieku, a tereny te zmieniły się nie do poznania.

Decyzją mieszkańców, władz samorządowych zawnioskowaliśmy do Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej o to, żeby dostrzec to, że ten ogromny potencjał w miejscowości tkwiący powinien zostać wzmocniony, zostać potwierdzony statusem miasta. To była właściwa decyzja, dlatego że jest to centrum administracyjno-usługowe gminy, miejscowość położona bardzo atrakcyjnie w obszarze aglomeracji wrocławskiej, znakomicie rozwijającej się, szczególnie w ostatnich kilkunastu latach – mówi Milan Ušák, burmistrz Siechnic.

Miasto rozwija się w szybkim tempie. 25 lat temu w Siechnicach mieszkało zaledwie 4 tysiące mieszkańców, a teraz jest już prawie 10 tysięcy. 

To dlatego, że jesteśmy częścią aglomeracji wrocławskiej, pewnie dlatego też, że coraz więcej atrakcji, coraz lepsza infrastruktura powstaje tutaj na miejscu, rozwijają się placówki handlowe, usługowe, obiekty sportowe, rozbudowujemy bazę oświatową, infrastrukturę drogową – mówi Milan Ušák.

W ciągu ostatnich lat, zmieniło się i podległo rozbudowie także centrum miasta. Powstały nowoczesne budynki, plac miejski i ratusz.

Zaledwie 10 lat temu został wybudowany ratusz, do którego przeniósł się urząd miejski. Bo już od 1 stycznia 2010 roku Urząd Gminy w Świętej Katarzynie, stał się Urzędem Miejskim gminy Siechnice. Jeszcze przez dwa lata znajdował się w siedzibie starego urzędu w Świętej Katarzynie. Po oddaniu do użytku ratusza w połowie 2012 roku budowaliśmy plac miejski, to też zajęło nam około 2 lata. Równocześnie powstawała ta zabudowa, która nas otacza, czyli już taka śródmiejska zabudowa wielorodzinna – mówi Milan Ušák, burmistrz Siechnic.

Jubileusz obchodzono hucznie. Program był wypełniony różnego rodzaju wydarzeniami kulturalnymi oraz sportowymi.

Po dwuletniej przerwie wróciliśmy tutaj już tradycyjnie na siechnicki rynek z imprezą z okazji Dnia Siechnic. W tym roku jest to jubileuszowa edycja, poświęcona nadaniu praw miejskich Siechnicom, ale nie tylko. Obchodzimy również 20-lecie nadania imienia Agnieszki Osieckiej naszej siechnickiej bibliotece. Bardzo nas to cieszy, że po takiej przerwie ta reaktywacja nastąpiła w tak wspaniały sposób i w dniach, kiedy obchodzimy właśnie jubileusz – mówi Anna Łepecka, dyrektor Centrum Kultury w Siechnicach.

Główne obchody odbyły się w sobotę 4 czerwca. Wśród zaproszonych gości byli Monika Wiśniowska-Basel oraz Orkiestra na dużym rowerze. A gwiazdą wieczoru była Natalia Nykiel. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy