25 współpracy Dolnego Śląska i Saksonii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Premier Saksonii, Michael Kretschmer i marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski spotkali się w Dreźnie, aby podsumować 25 lat współpracy Dolnego Śląska i Saksonii. Rozmawiano m.in. o transporcie, dekarbonizacji, a także przyszłości trójstyku.

W Dreźnie rozmawiano między innymi o tym, jak wyglądała współpraca dwóch regionów – Saksonii i Dolnego Śląska i w którym kierunku tę współpracę rozwijać. Marszałek Dolnego Ślaska, Cezary Przybylski mówił między innymi o przyłączeniu się Dolnego Śląska do sieci regionów, w których produkowane są półprzewodniki.

Deklarowaliśmy daleko idącą współpracę, dalszą współpracę, to jest kwestia przynależności do sieci regionów, w których wytwarza się półprzewodniki. Tam przewodnictwo, w tej sieci przejmuje Saksonia, więc to jest ten dobry moment, w którym Dolny Śląsk może do tej sieci się również przyłączyć. Jest to związane również z inwestycjami Intela, który inwestuje tak na Dolny Śląsku, jak i w Saksonii – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Biuro Saksonii we Wrocławiu działa już od 12 lat, a dolnośląskie w Dreźnie dopiero od 3 lat, jednak dolnośląska-saksońska współpraca od 25 lat coraz dynamiczniej się rozwija, co podkreślał Michael Kretschmer, premier Saksonii.

– 25 lat wspólnej historii w tym regionie. To tu powstała najnowocześniejsza część Europy i to sprawili ludzie- Niemcy i Polacy, którzy pracowali i dzięki mądrym decyzjom politycznym, otrzymali szansę, żeby utrzymać ten fundament dobrobytu i żeby wzmacniać, co jest w naszym interesie, Unię Europejską.

Ważną rolę we współpracy Saksonii i Dolnego Sląska, a w szczególności Wrocławia i Drezna, odgrywa transport, bo między tymi dwoma miastami można podróżować pociągiem. Na razie połączenia bezpośredniego nie ma, bo trzeba przesiadać się w Zgorzelcu, ale wszystko wskazuje na to, że szanse na bezpośredni pociąg Wrocław-Drezno są coraz większe.

Rozmawialiśmy o elektryfikacji linii kolejowych w Görlitz do Drezna, żeby nie było przesiadek w Görlitz i można było Wrocław-Drezno jeździć bardzo sprawnie jednym składem. I tutaj akurat wspieramy pana premiera Kretschmera w naciskach na rząd federalny Niemiec. Ja sobie przypominam szczyt kolejowy polsko-niemiecki, kiedy premier Kretschmer grzmiał na ministrów niemieckich: „zobaczcie, Polacy zrobili 85% tego, na co się umówiliśmy, a my zrobiliśmy 30%”. W tym właśnie elektryfikacja linii kolejowej Görlitz – Drezno i Görlitz- Berlin, więc jest z naszym wsparcie po stronie polskiej, cała elektryfikacja będzie skończona – mówił Krzysztof Maj członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Ważnym aspektem współpracy jest zwrócenie uwagi na trójstyk Dolny Śląsk-Saksonia-Liberec. 21 marca zostanie podpisane porozumienie o tzw. trójziemiu, łączącym Polskę, Niemcy i Czechy, a które będzie dotyczyło między innymi transformacji energetycznej i dekarbonizacji tego rejonu.

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy