26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM Zbliżenia rozpocznie się 6 marca

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM Zbliżenia znów na tydzień zagości w Jeleniej Górze. Rozpocznie się 6 marca i potrwa do 12 marca. Oprócz filmów, nie zabraknie spotkań z twórcami. Projekcje i spotkania odbędą się między innymi w Kinie Lot.
  • Zaczynaliśmy tak naprawdę od bardzo małej, kameralnej i przygranicznej imprezy, bo to była impreza adresowana głównie do młodych twórców z Polski, Czech i Niemiec i miała na początku charakter konkursu. Zgłaszało się, trzeba przyznać, przez pierwszych kilka edycji bardzo mało filmów, ale z czasem się ten projekt rozrastał i teraz wyrósł na jedną z największych chyba imprez kulturalnych w Jeleniej Górze – mówi Sylwia Motyl, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM Zbliżenia.

Festiwal to przede wszystkim konkurs filmowy. Wybierane są najlepsze produkcje krótko i średniometrażowe w czterech kategoriach – animacje, animacja dla dzieci, fabuła i dokument. Co roku przysyłane są filmy z całego świata. Z kilku tysięcy produkcji, tylko 135 pojawia się w programie festiwalu. Każda kategoria ma swoją komisję konkursową. 

Komisje kwalifikacyjne, które kwalifikują te filmy do każdego konkursu, naprawdę mają pełne ręce roboty i spędzają mnóstwo godzin przed komputerem, żeby te filmy wybrać. Bo w tym roku na przykład zostało zgłoszone ponad 2200 filmów, a w konkursach wszystkich czterech jest 135 filmów. Tak że no to sito jest ogromne – mówi Sylwia Motyl, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM Zbliżenia.

Poza konkursem, festiwal to także pokaz wybranych filmów specjalnych.

Festiwal trwa przez cały tydzień. My przez cały ten tydzień pokazujemy wybór oczywiście tego, co jest najciekawsze w kinie światowym, europejskim i polskim. Organizujemy spotkania z twórcami przy okazji polskich filmów. No i to jest ta część, na którą faktycznie prawie tłumy przybywają do kina i ona się cieszy największym powodzeniem – mówi Sylwia Motyl, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM Zbliżenia.

W tym roku będzie to dziesięć filmów.

Z polskich filmów mamy „Chrzciny” z Katarzyną Figurą, która przyjedzie i spotka się z widzami. Mamy „Pisklaki” Lidii Dudy. To jest dokument, który święci triumfy na wielu festiwalach, między innymi był nagrodzony na Festiwalu w Locarno i również reżyserka będzie naszym gościem. Mamy kilka przedpremierowych projekcji, w tym między innymi „Prawdziwe życie aniołów” Artura „Barona” Więcka o Krzysztofie Globiszu, właściwie to jest film inspirowany historią Krzysztofa Globisza i również reżyser przyjedzie spotkać się z widownią. Mamy „Strzępy” Beaty Dzianowicz, która dostała nagrodę za debiut na Festiwalu w Gdyni i zarówno reżyserka, jak i Michał Żurawski, który gra w tym filmie, przyjadą spotkać się z widzami – mówi Sylwia Motyl, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM Zbliżenia.

Poza projekcją filmów, spotkaniami z twórcami i nagrodzeniem laureatów konkursu, festiwalowi towarzyszy wydarzenie muzyczne. 

Dorota Miśkiewicz i Yarosh Organ Trio będą grali przeboje muzyki filmowej. Tak że myślę, że to jest prawdziwa gratka nie tylko dla fanów jazzu – mówi Sylwia Motyl, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM Zbliżenia.

Festiwal co roku otrzymuje honorowy patronat prezydenta miasta. 

Duże wydarzenie nie tylko w skali Jeleniej Góry, Polski, ale i też świata. Z tego względu, że z całego świata napływają filmy, filmy przez autorów niezależnych kręcone. I tutaj w tym momencie zapadają decyzje, komu nagrody należy przyznać, ale oprócz tego to są i warsztaty i spotkania, wymiana pomiędzy twórcami doświadczeń. Tak że to jest jeden z ważniejszych festiwali właśnie kina niezależnego – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Zapraszam serdecznie wszystkich państwa na 26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Zoom Zbliżenia, który odbędzie się od 6 do 12 marca. Jak zwykle przede wszystkim w Kinie LOT przygotowaliśmy – mam nadzieję – bardzo ciekawy program. Myślę, że każdy z państwa znajdzie dla siebie coś interesującego. Zapraszamy, żeby być z nami w te dni – mówi Sylwia Motyl, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM Zbliżenia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy