285 mln na świecie, 3 mln w Polsce – Światowy Dzień Cukrzycy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje 3 miliony osób. To są pacjenci, którzy leczą się, a milion w ogóle nie wie, że ma taką chorobę, bo nie odczuwają bolesnych dolegliwości, bo nie wykonują badań profilaktycznych. Tymczasem cukrzyca to wielonarządowa, poważna, czasem śmiertelna choroba. W Światowym Dniu Cukrzycy warto o tym mówić.

To  były zwykłe badania okresowe – mówi pan Marek. To wtedy przez przypadek pacjent dowiedział się, że ma cukrzycę. Nie miał żadnych objawów choroby. 

Doznałem szoku, bo te cukry naprawdę byłī wysokie i pierwszy raz się spotkałem z penem i od razu musiałem używać insuliny – mówi pan Marek.

Pan Marek musiał szybko nauczyć się z tą chorobą żyć. Konieczna była zmiana diety, trybu życia, wielokrotne w ciągu dnia pomiary cukru. To trudna choroba. 

Ona jest niefajna, potrafi się zemścić jak się o nią nie dba – mówi pan Marek.   

To poważna, wielonarządowa choroba.

Cukrzyca uszkadza wszystkie organy. Także mamy większą liczbę przypadków choroby wieńcowej, zawałów serca, niewydolności serca. Cukrzyca uszkadza mózg, mamy więcej udarów, przyśpieszoną demencję, uszkodzenie neuronów w centralnym układzie nerwowym co prowadzi do demencji i do problemów z koncentracją i ciężkich zaburzeń poznawczych – mówi prof. Andrzej Szuba, ordynator Kliniki Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii USK we Wrocławiu.  

Pani Justyna choruje na cukrzycę od 28 lat. Choroba w organizmie poczyniła straszne spustoszenie. 

Od dwóch lat się leczę na niewydolność nerek. No bo to cukrzyca i ciąża. Oczy również, 5 laserów miałam. Groziła mi ślepota – mówi Justyna Gewert, od 28 lat choruje na cukrzycę. 

Wielu chorych nie bada się regularnie, a konsekwencje tego mogą być dramatyczne. 

Jest wiele ludzi, którzy chorują, a nie wiedzą o tym, bo to nie boli na początku, ale potem może być inaczej – mówi pan Marek.

To także droga pod względem finansowym choroba. Pacjenci współpłacą za paski do mierzenia poziomu glukozy, do tej pory płacił też za system monitorowania glikemii, ale tu – w dniu chorych na cukrzycę – lekarze mają dla nich dobrą wiadomość. 

Mamy ogromną nadzieję i ja jako lekarz opiekujący się pacjentami z cukrzycą typu I jestem przeszczęśliwa, że od 1 stycznia 2023 roku będę mogła większości naszych pacjentów zaproponować refundację systemu Free Style Libre, czyli skanowania i możliwości mierzenia glukozy z płynu śródtkankowego. To jest ogromny przełom – mówi dr Małgorzata Janków, Klinika Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii USK we Wrocławiu.

Nic jednak nie zastąpi badań profilaktycznych, zdrowej diety i sportu na co dzień. 

Zobacz również

Pod koniec listopada bieżącego roku w przestrzeni medialnej pojawiła się informacja o tym, że wrocławska firma Neonet S.A., która działa na rynku już od ponad 20 lat i ma po całej Polsce sieć sklepów, które zajmują się sprzedażą głównie sprzętu AGD, ogłosiła upadłość. W związku z tym, głównie ze strony klientów, zaczęły pojawiać się pytania czy rzeczywiście to jest prawda. Dlatego postanowiliśmy poprosić o komentarz w tej sprawie Neonet S.A.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy