To były zwykłe badania okresowe – mówi pan Marek. To wtedy przez przypadek pacjent dowiedział się, że ma cukrzycę. Nie miał żadnych objawów choroby.
— Doznałem szoku, bo te cukry naprawdę byłī wysokie i pierwszy raz się spotkałem z penem i od razu musiałem używać insuliny – mówi pan Marek.
Pan Marek musiał szybko nauczyć się z tą chorobą żyć. Konieczna była zmiana diety, trybu życia, wielokrotne w ciągu dnia pomiary cukru. To trudna choroba.
— Ona jest niefajna, potrafi się zemścić jak się o nią nie dba – mówi pan Marek.
To poważna, wielonarządowa choroba.
— Cukrzyca uszkadza wszystkie organy. Także mamy większą liczbę przypadków choroby wieńcowej, zawałów serca, niewydolności serca. Cukrzyca uszkadza mózg, mamy więcej udarów, przyśpieszoną demencję, uszkodzenie neuronów w centralnym układzie nerwowym co prowadzi do demencji i do problemów z koncentracją i ciężkich zaburzeń poznawczych – mówi prof. Andrzej Szuba, ordynator Kliniki Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii USK we Wrocławiu.
Pani Justyna choruje na cukrzycę od 28 lat. Choroba w organizmie poczyniła straszne spustoszenie.
— Od dwóch lat się leczę na niewydolność nerek. No bo to cukrzyca i ciąża. Oczy również, 5 laserów miałam. Groziła mi ślepota – mówi Justyna Gewert, od 28 lat choruje na cukrzycę.
Wielu chorych nie bada się regularnie, a konsekwencje tego mogą być dramatyczne.
— Jest wiele ludzi, którzy chorują, a nie wiedzą o tym, bo to nie boli na początku, ale potem może być inaczej – mówi pan Marek.
To także droga pod względem finansowym choroba. Pacjenci współpłacą za paski do mierzenia poziomu glukozy, do tej pory płacił też za system monitorowania glikemii, ale tu – w dniu chorych na cukrzycę – lekarze mają dla nich dobrą wiadomość.
— Mamy ogromną nadzieję i ja jako lekarz opiekujący się pacjentami z cukrzycą typu I jestem przeszczęśliwa, że od 1 stycznia 2023 roku będę mogła większości naszych pacjentów zaproponować refundację systemu Free Style Libre, czyli skanowania i możliwości mierzenia glukozy z płynu śródtkankowego. To jest ogromny przełom – mówi dr Małgorzata Janków, Klinika Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii USK we Wrocławiu.
Nic jednak nie zastąpi badań profilaktycznych, zdrowej diety i sportu na co dzień.