Projekt jest realizowany wspólnie z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca i prowadzony przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Ma na celu docierania z kulturą na najwyższym poziomie do mniejszych miejscowości i w miejsca nieoczywiste.
–Ktoś na przykład wyremontował stodołę i próbuje jakąś lokalną aktywność robić albo ktoś kupił jakiś pałac i jeszcze są ruiny lub jakiś stary kościół. Żeby to były miejsca, które nie żyją na co dzień kulturą – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Taka inicjatywa spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców.
–Jaka była moja radość, kiedy po tych koncertach dzwonili do mnie wójtowie, lokalne koła gospodyń wiejskich, jakieś organizacje i mówiły: „panie marszałku, prosimy zapisać na przyszły rok. U nas musi być ten koncert. Były owacje na stojąco, muzycy nie mogli wyjść z sali „– mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
–Jest to tak naprawdę program edukacji kulturalnej. Mamy dziesiątki nowych propozycji i próśb z takich miejsc, w których bardzo dawno, a może nawet nigdy, koncerty tego typu, jak jazz lub muzyka klasyczna, się po prostu nie odbywały – mówi Igor Wójcik, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
–W pierwszej edycji były 24 koncerty, w ubiegłym roku 32. W tym roku startujemy od 24 koncertów, ale mamy poskładane wnioski o kolejne środki finansowe i być może będzie to, tak jak w ubiegłym roku, większa liczba – mówi Izabela Duchnowska, Dolnośląskie Laboratorium Kultury OKiS.
W ramach tegorocznej edycji koncerty odbędą się między innymi w Brunowie, Wojanowie, Przewornie i Strzelinie.
–Między innymi w tym roku będziemy mieli, uwaga, laureata konkursu szopenowskiego z 2005 roku, czyli Rafała Blechacza. Myślę, że warto już teraz starać się o zaproszenia na te koncerty. Będzie też między innymi Tomek Wendt, wybitny polski saksofonista, wymieniany w tym roku w Jazz Forum w czołówce – mówi Izabela Duchnowska, Dolnośląskie Laboratorium Kultury OKiS.
–To jest wielka przyjemność, wielka okazja pokazać swoją muzykę w nowo odkrytych miejscach. Dla mnie jest ogromną przyjemnością wystąpić i przedstawić państwu mój najnowszy zespół, który się składa z samych wybitności polskiego jazzu. Jest to Michał Miśkiewicz na perkusji, Szymon Mika na gitarze i akurat na tej serii koncertowej wystąpi na kontrabasie Piotr Najarowski. Tworzymy, improwizujemy i bardzo serdecznie państwa zapraszamy, żebyście byli w tym akcie improwizacji razem z nami – mówi Tomasz Wendt, muzyk.