30 lat partnerstwa między Gminą Syców a Gminą Malsch w Niemczech

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
9 października 1992 roku pomiędzy miastem i gminą Syców i gminą Malsch w Niemczech została podpisana tak zwana deklaracja przyjaźni. W tym roku mija dokładnie 30 lat tej współpracy. Na przestrzeni lat działo się dużo rzeczy, ta współpraca była budowana na wielu płaszczyznach. Z okazji jubileuszu 30-lecia w Sycowie została zorganizowana konferencja pod tytułem „Jedność w różnorodności”.

To zaczęło się od takich spraw gospodarczych, praktycznych. Bo to były te ciężkie czasy, po zmianie ustroju w Polsce. Była to głównie wymiana ludzi i doświadczeń zawodowych. Staraliśmy się, żeby takie spotkania były dwa razy w roku na przemiennie, czyli raz w Sycowie, raz w Malsch – mówi Szczepan Babiarz, były szef Komitetu Partnerskiego Syców-Malsch.

Współpraca głównie opierała się na praktycznych rzeczach i wymianie doświadczeń.

Czyli braliśmy na przykład pracowników, szefów sycowskiej gospodarki komunalnej i spotykaliśmy się z odpowiednikami w gminie Malsch. Po prostu wymiana doświadczeń, jak oni sobie radzą ze sprawami gospodarczymi – mówi Szczepan Babiarz.

Później to partnerstwo i współpraca przełożyła się również na inne dziedziny, między innymi na kulturę i historię.

Na przykład wymiana muzyczna z Sycowem i przeróżne inne spotkania, między innymi wyjazd do Oświęcimia – mówi Szczepan Babiarz, były szef Komitetu Partnerskiego Syców-Malsch.

Cieszę się, że mamy ten jubileusz. 30 lat to jest długi czas. Jestem szczęśliwy, że dzisiaj tu jesteśmy. Budowaliśmy tę przeszłość, ale jestem też zainteresowany przyszłością. Może uda nam się wymiana młodzieży z różnych organizacji. Ponieważ jako młody chłopak byłem we francuskiej organizacji, wiem jak to przebiega. Będę bardzo się starał i chciałbym, żeby to dalej trwało – mówi Markus Bechler, burmistrz Malsch.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy