30. rocznica pożaru Teatru Polskiego we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dokładnie 30 lat temu, w nocy z 18 na 19 stycznia, w Tatrze Polskim we Wrocławiu na Dużej Scenie wybuch pożar. Doszczętnie spłonęła między innymi widownia i foyer.

Rzeczywiście widziałem tę akcję straży pożarnej gaszenie tego teatru. Jedną taką najważniejszą rzeczą, którą od razu przedyskutowaliśmy z kierownikiem administracyjnym, było to, czy kurtyna stalowa oddzieliła nam tą strefę administracyjną i scenę. Przy tym pożarze i przy tym zarzewie, które wtedy jakby istniało, nie chcieliśmy wszystkiego stracić – mówi Kazimierz Budzanowski, z-ca dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Kurtyna stalowa została opuszczona po wieczornej próbie 18 stycznia 1994 roku i ostatecznie ocaliła scenę oraz część administracyjną teatru przed zniszczeniem.

To są sale prób, magazyn kostiumów, dekoracji i to są te najważniejsze elementy, które później nam się przydały przy przenoszeniu spektakli w inne przestrzenie. Jedną z tych przestrzeni była Scena na Świebodzkim – mówi Kazimierz Budzanowski, z-ca dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Odbudowa Teatru Polskiego przy ul. Zapolskiej we Wrocławiu trwała dwa lata.

20 maja 1996 roku mieliśmy już premierę w reżyserii pana Andrzeja Wajdy – mówi Kazimierz Budzanowski, z-ca dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.

W tym roku Teatr Polski we Wrocławiu planuje rozpocząć proces przebudowy Dużej Sceny.

Dzięki środkom z programu unijnego, czyli dla województwa dolnośląskiego będziemy realizować tę inwestycję. Tak że po tych 30 latach mamy szansę stworzyć nową przestrzeń i dać nowe życie architektoniczne, techniczne, ale mam nadzieję, że też w kwestii artystycznej będzie nowy pomysł na funkcjonowanie tej instytucji – mówi Kazimierz Budzanowski, z-ca dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.

W ramach przebudowy zostanie wyremontowana część administracyjna, będzie wymieniona żelazna kurtyna. Zmieni swoje oblicze również widownia i foyer.

Ta przebudowa nie tylko będzie dotyczyła samych wymiany foteli i tej kolorystyki, ale też tej części górnej, czyli zrzucamy te wszystkie konstrukcje, które wiszą i idziemy w kierunku jednak już takiego brązu, czyli takiej kolorystyki ciepłej, bardziej przyjaznej. Troszeczkę wrócimy do tej przestrzeni, która była przed pożarem – mówi Kazimierz Budzanowski, z-ca dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Przebudowa Dużej Sceny planowo ma się rozpocząć w kwietniu bieżącego roku. Inwestycja będzie kosztowała około 46 mln zł. Na okres trwania remontu, spektakle zostaną przeniesione między innymi na Scenę na Świebodzkim.

Nie możemy się z tą sceną na Świebodzkim rozstać już 30 lat i całe szczęście, ponieważ będzie to scena alternatywna dla przedstawień, które będą na czas remontu przenoszone właśnie na scenę na Świebodzkim. I niech ta Scena na Świebodzkim trwa, ponieważ ma swoją wielką historię, a po dwóch latach, dwóch i pół wrócimy na scenę główną im. Jerzego Grzegorzewskiego na Zapolskiej – mówi Jacek Gawroński, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

W 2025 roku planowo rozpocznie się również remont Sceny Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy