Podwórko na Przedmieściu Oławskim będzie wyremontowane w całości

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Podwórko pomiędzy ulicami Komuny Paryskiej, Mierniczą, Łukasińskiego oraz Prądzyńskiego przejdzie proces rewitalizacji. Do końca kwietnia bieżącego roku ma powstać projekt, a przewidywany czas zakończenia prac to 2023 rok.

Jesteśmy na podwórku imienia Wszystkich Mieszkańców. Tak to nazywamy roboczo, ale to nie jest nasza własna nazwa, tak nazwali to mieszkańcy, którzy kilka lat temu walczyli o remont tego podwórka w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Osiągnęli niesamowity sukces, ponieważ to chyba jedyne podwórko, w którym mieszkańcy zmobilizowali się na tyle, żeby wygrać 750 tys. na remont – mówi Sebastian Wolszczak, Wydział Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.

Projekt podwórka zgłoszony przez mieszkańców w ramach WBO 2018 wygrał w głosowaniu. Jednak po rozpoczęciu prac, sytuacja nieco się skomplikowała. 

Okazało się, że do tej części podwórka, na którą mieszkańcy uzyskali dofinansowanie, nie ma legalnego wjazdu, więc na około rok wstrzymaliśmy prace i skupiliśmy się na uzyskaniu dostępu do drogi publicznej. Informacja dobra jest taka, że sprawą zainteresował się prezydent Wrocławia i postanowił, że z rezerwy prezydenta dofinansuje nie tylko część podwórka zgłoszoną w ramach WBO, ale jego całość – tłumaczy Sebastian Wolszczak.

W tym momencie projekt rewitalizacji podwórka między ulicami Komuny Paryskiej, Mierniczą, Łukasińskiego oraz Prądzyńskiego jest na etapie opracowania dokumentacji, która obejmie całość, a nie tylko część podwórka, którą obejmował projekt WBO. Prace zostały podzielone pomiędzy Zarządem Zasobu Komunalnego a Wrocławskimi Mieszkaniami. 

Jesteśmy po kilku konsultacjach z lokalną społecznością, która przekazała nam swoje propozycje, co na tym podwórku chcieliby widzieć i z czego chcieliby korzystać i teraz projektant ma czas do połowy kwietnia, żeby te wszystkie wytyczne nanieść na dokumenty – mówi Anita Białowąs, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego.

Nasza rola i nasze zadania są skoncentrowane na obiektach od strony Prądzyńskiego. Będziemy wyburzać przy Prądzyńskiego 15 obiekt starej piekarni i usuwać komórki. Te prace są potrzebne po to, żeby Zarząd Zasobu Komunalnego mógł przeprowadzić ta całą inwestycje tego wnętrza podwórzowego – mówi Monika Tendaj – Bielawska, prezes zarządu „Wrocławskie mieszkania”.

Przed rozpoczęciem prac na terenie podwórka zostanie wyburzonych kilka garaży oraz postumentów gazowych, na miejscu których będzie zrobiony legalny wyjazd i dostęp do drogi publicznej. Teren także będzie odwadniany.

Jeżeli wszystko dobrze nam się ułoży i lockdown nie pokrzyżuje czasowo naszych planów, to koło września chciałabym już ogłosić przetarg na roboty budowlane, a całość chcielibyśmy zamknąć w 2023 roku – mówi Anita Białowąs.

Koszt całej inwestycji to 4 mln 750 tys. zł.