388 milionów złotych w budżecie gminy Kobierzyce na 2024 rok

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Koniec roku to w każdym samorządzie czas przyjmowania uchwały budżetowej. Jeżeli uda się przyjąć budżet jeszcze w tym roku, to później sprawniej idzie jego wydatkowanie. W gminie Kobierzyce budżet na 2024 roku to blisko 388 mln złotych.

– Sytuacja ogólnie w naszym budżecie jest dobra. Dobra dlatego, że udziały w PIT, w CIT, w podatkach od nieruchomości są stabilne i kształtują się w taki przewidywalny sposób, żeby prosić radę gminy o uchwalenie deficytu budżetowego. Mamy pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej 12 mln. W naszej sytuacji nie jest to kwota, która by mogła, że tak powiem, wyrokować o niezadowoleniu. Powiedziałabym, że wręcz jest dobrze – mówi Maria Prodeus, skarbnik gminy Kobierzyce.

– Tak jak zawsze, w gminach najważniejsze inwestycje to bezpieczeństwo, budowa ciągów rowerowych, dróg rowerowych, chodników, dróg samych jako takich. Oczywiście edukacja, nie tylko szkoła w Tyńcu, ale kontynuujemy budowę szkoły w Pustkowie Żurawskim, remontu szkoły w Pustkowie Wilczkowskim i przymierzamy się do kolejnych elementów budowy edukacyjnych obiektów. Dużo projektów też infrastruktury drogowej bardzo poważnej, czyli takiej obwodnicy nowej – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

– Gmina jednak jest ciągle rozwijającym się podmiotem. Na początku było oczywiście mało, bo niecałe 20 mln, czyli to były zamierzchłe czasy. Ale rozwój gminy był tak szybki, że dzisiaj to 388 blisko mln – mówi Maria Prodeus, skarbnik gminy Kobierzyce.

Większe dochody gminy oznaczają jednak większe wpłaty do budżetu państwa, czyli tzn. „Janosikowe”. W 2024 roku gmina Kobierzyce zapłaci blisko 43 miliony złotych. Największa część kobierzyckiego budżetu to utrzymanie oświaty. Zaraz po edukacji są inwestycje.

– 110 milionów złotych. To jest taka kwota przewidziana na inwestycje, ale oczywiście inwestycje to jest bardzo dynamiczna sprawa i scena budżetu. Dlaczego? Dlatego, że jesteśmy przed wieloma przetargami. Oczywiście w naszym budżecie jest kontynuacja wielu zadań czy też zadań, które rozpoczynamy w tym miesiącu. Mówimy tutaj o szkole w Tyńcu, jednej z największych inwestycji 2024 tego roku. Ale oczywiście to, co nam przyniosą przetargi, pokaże, ile tych inwestycji i czy będziemy musieli w tym zakresie zmieniać budżet w ciągu roku. Najczęściej tak to wygląda – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

– Kiedyś w dawnych czasach była taka zasada, że jeżeli jest w stanie samorząd 30% wydatków poświęcić na inwestycje, to jest to szansa, że jest to taki budżet prorozwojowy. I u nas na ogół zdarzają się lata słabsze wtedy, kiedy coś się dzieje z dochodami. Tak było w ostatnich dwóch latach, że dochody były nieprzewidywalnie niskie z uwagi na zmianę przepisów, które rząd wprowadził. I ten brak stabilizacji spowodował, że nie było tych 30%. Ale w tym roku już wróciliśmy. Znowu mamy ponad 110 milionów, czyli zbliżamy się do tych 30% – mówi Maria Prodeus, skarbnik gminy Kobierzyce.

Na sport pójdzie 15,5 miliona złotych.

– Gmina stawia też na sport. Po pierwsze to utrzymanie całego Kobierzyckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, czyli instytucji, która zajmuje się u nas sportem. I to jest duża kwota. W momencie, kiedy dokonaliśmy podziału sport i kultura. To było kilka lat temu. Okazało się, że to jest bardzo dobra droga. Pokazała, że rzeczywiście ten sport może się rozwijać w różnych kierunkach, ale oczywiście też jest to kosztowna struktura w budżecie – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

Sesja budżetowa zaplanowana jest na 21 grudnia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy