Czwarta fala pandemii: nowe obostrzenia i szczepionki dla dzieci

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Liczba chorych na COVID-19 wciąż wzrasta. Na chwilę obecną w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu i w szpitalu tymczasowym łącznie znajduje się 228 osób. W porównaniu do poprzedniego tygodnia to o 48 osób więcej. Obecnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zaszczepiono już ponad 350 tys. osób, w tym 586 osób zostało zaszczepionych w ciągu ostatniej doby. Jednak to nadal za mało. Lekarze apelują o przestrzeganie wszystkich zasad związanych z pandemią i o to, aby się szczepić. Bo właśnie przestrzeganie zasad i szczepienia mogą uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami związanymi z czwartą falą pandemii COVID-19.

Liczba testów codziennie jest inna, ale patrząc na proporcję wyników dodatnich w tych liczbach, które testujemy to to jest od 30% do 45%, czasami prawie 50% wyników dodatnich, zależnie od dnia – mówi Barbara Korzeniowska, dyrektor ds. lecznictwa otwartego USK.

Obecnie w szpitalu tymczasowym wolnych zostało tylko 26 łóżek. Zapotrzebowanie na intensywną terapię jest ogromne.

W tej chwili mamy 10 miejsc nałożonych przez wojewodę. Na tych 10 miejscach leczymy w zasadzie 11 pacjentów, że tak powiem zakażonych i wymagających intensywnej terapii – dodaje Barbara Korzeniowska.

Sale przygotowane w USK dla kobiet ciężarnych z dodatnim wynikiem COVID-19 na razie są puste. Tydzień temu przebywało tam 9 osób.

Jest około 20-30% maksymalnie ciężarnych zaszczepionych, trafiających do naszych oddziałów, w miarę zabezpieczonych, tak jak szczepienie chroni przed pandemią COVID-19. To jest przerażające. Za każdym razem jak tylko mam możliwość apeluję, żeby kobiety ciężarne szczepiły się również – mówi prof. dr hab. Mariusz Zimmer, Klinika Ginekologii i Położnictwa USK we Wrocławiu.

Niestety coraz więcej pacjentów chorych na COVID-19 to dzieci.

Dwoje dzieci w województwie dolnośląskim pozostaje pod respiratorem. Jedno już od wielu tygodni, drugie od tygodnia. To są dzieci z czynnikami ryzyka. Jak wszystko dobrze pójdzie to od 16 grudnia mają rozpocząć się szczepienia dzieci chętnych – mówi prof. nadzw. dr hab. Leszek Szenborn, Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK we Wrocławiu.

Lekarze podkreślają, że w obecnej sytuacji niezbędne jest także respektowanie paszportów covidowych.

Bez rozwiązania tego elementarnego problemu wszystkie kolejne kroki, które są niezbędne mogą być kompletnie nieskuteczne – zaznacza prof. dr hab. n. med. Krzysztof Reczuch, Klinika Chorób Serca USK we Wrocławiu.

Nie nadwyrężajmy wytrzymałości systemu opieki zdrowotnej poprzez nasze niewłaściwe zachowanie. Idąc w te miejsca, gdzie czasami musimy iść lub chcemy, pamiętajmy, że maska i dystans to powinna być w tej chwili nasza druga natura – apeluje prof. dr hab. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog USK we Wrocławiu.

Warto dodać, że od 15 grudnia w Polsce będą obowiązywać nowe obostrzenia. Między innymi od 20 grudnia do 9 stycznia szkoły przechodzą na zajęcia zdalne. Dodatkowo zmieniono limity osób obłożenia lokalu w restauracjach, barach i hotelach – z 50% do 30%. W transporcie zbiorowym z kolei do 75%. Z dniem 15 grudnia zostają także zamknięte dyskoteki, wyjątki będą dotyczyły sylwestra. Więcej informacji można znaleźć na stronie rządowej www.gov.pl.

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy