40 lat minęło

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W tym roku obchodzimy 40-lecie powstania „Solidarności”. Z tej okazji przed Dworcem Głównym PKP można obejrzeć wystawę „Tu rodziła się Solidarność”.

W piątek 14 sierpnia o godzinie o 12 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność”, która jest elementem ogólnopolskiej akcji Instytutu Pamięci Narodowej odbywającej się w wielu polskich miastach. Każda z wystaw, oprócz części ogólnopolskiej, ma swoje plansze lokalne i regionalne.

Ekspozycje na terenie kraju mają na celu ukazanie ogólnopolskich, masowych strajków z lipca i sierpnia 1980 roku — tłumaczy dr Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej.

Wrocław jak i cały Dolny Śląsk był ważnym miejsce strajków w Polsce latem 1980 roku. W sierpniu strajkowało tu około 200 zakładów pracy, a najważniejszymi ośrodkami strajkowymi były między innymi Zajezdnia Autobusowa nr VII przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu i Kopalnia Węgla Kamiennego w Wałbrzychu.

Na Dolnym Śląsku strajki rozpoczęły się w Dusznikach-Zdroju. Strajk miał charakter płacowy i trwał dwa dni. Po uwzględnieniu postulatów pracowniczych został on zakończony — wyjaśnia Stanisław Kiełb z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej we Wrocławiu.

Takie były początki drogi w walce o godne życie i o poprawę ciężkiego losu — dopowiada dr Katarzyna Pawlak-Weiss.

Wystawę upamiętniającą 40-lecie powstania „Solidarności” i wydarzenia sierpniowe można obecnie oglądać we Wrocławiu na placu przed Dworcem Głównym PKP.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy