40. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze 7-9 lipca

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
40. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych powróci do Jeleniej Góry 7 lipca i potrwa do 9. Zespoły teatralne z Polski, Ukrainy, Czech i Włoch na ten weekend przejmą Plac Ratuszowy.

– Festiwal, który w tym roku zostanie nazwany imieniem Aliny Obidniak, czyli twórczyni tegoż festiwalu, to był rok 1983, kiedy tutaj na rynku po raz pierwszy tego rodzaju festiwal zaistniał. Drodzy Państwo, w tym roku 15 prezentacji przygotowaliśmy i dwanaście zespołów – mówi Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze.

Wszystkie spektakle zostaną zagrane na placu ratuszowym.

– Zaczynamy tak jak już powiedziałem 7 lipca o godzinie 19. I tutaj zaczynamy widowiskiem wędrującym, czyli paradą wędrującą, która rozpocznie się od kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego do Placu Ratuszowego. Ta parada ma na celu zgromadzenie jak największej publiczności – mówi Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze.

– Nam zależało przede wszystkim, żeby teatry uliczne, które będą w tym roku w jakiś sposób też pokazywały historię tworzenia się teatrów ulicznych w Jeleniej Górze. Tym bardziej, że teatry uliczne w Polsce zaczynały się właśnie tutaj, w tym miejscu, na tym rynku. Tu, w Jeleniej Górze. I osoba, która była autorem, która była twórcą teatrów ulicznych w Polsce, pani Alina Obidniak, też automatycznie staje się od tego roku jej imię, jej nazwisko, staje się twarzą teatrów ulicznych w Jeleniej Górze – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Dyrektor Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze Tadeusz Wnuk podkreśla, że przedstawienia uliczne mają swój niepowtarzalny klimat, którego nie da się odwzorować w teatralnych murach.

– Wyjść poza mury teatru podwórkowego teatru, który gromadzi widza i widz siada na widowni i ogląda przedstawienie. Tutaj przedstawienie są interaktywne, dzieją się tu i teraz i są. I właśnie publiczność jest współtwórcami poniekąd wszystkich przedstawień, które się tutaj odbywają. To jest taka wspólna akcja, wspólna integracja i wspólne przekazywanie sobie zarówno tych wartości artystycznych, które są w spektaklach, ale też wartości personalnych, tych ludzkich – mówi Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze.

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców, nie tylko Jeleniej Góry, ale wszystkich tych, którzy lubią teatr. Tych wszystkich, którzy znajdą się tutaj w okolicach od 7 do 9 lipca, tu na rynek jeleniogórski, na Plac Ratuszowy – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Zobacz również

Wakacje to odpoczynek, jednak całe dwa miesiące bez szkoły to dużo czasu, z którym czasem nie wiadomo, co zrobić. Tutaj naprzeciw wychodzi Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji ze swoimi sportowymi, letnimi półkoloniami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy