440 lat Biblii w Ossolineum

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Biblia Ostrogska to pierwsza biblia w języku cerkiewno-słowiańskim. W tym roku w Ossolineum obchodzi się 440 rocznicę jej wydania.

Książka zyskała uznanie wszystkich słowiańskich, i nie tylko, kościołów prawosławnych. Prawie przez 200 lat była podstawowym wzorem dla innych wydań prawosławnych w języku cerkiewno-słowiańskim – mówi Olga Tkachuk z Działu Starych Druków Ossolineum.

Biblia została przygotowana przez wybitnych uczonych, pisarzy i drukarzy, zaproszonych przez księcia Konstantego Wasyla Ostrogskiego do jego siedziby, która znajdowała się w Ostrogu, na Wołyniu, na terenie dzisiejszej Ukrainy. 

Szata graficzna Biblii Ostrogskiej miała duży wpływ na późniejsze wydania cyrylickie, które pojawiały się w XVII, a może i w XVIII wieku – mówi Olga Tkachuk z Działu Starych Druków Ossolineum.

Przedstawiam oryginalny egzemplarz Biblii Ostrogskiej, który znajduje się w Dziale Starych Druków biblioteki Ossolineum. Egzemplarz pochodzi z kolekcji założyciela Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Umieszczono tu XVII-wieczny zapis cyrylicą w języku cerkiewno-słowiańskim i ten zapis świadczy o tym, że książka należała do Leontia, mieszczanina lwowskiego. Osiem kart na początku egzemplarza, a także siedem kart na końcu egzemplarza Biblii Ostrogskiej są zastąpione przerysami rękopiśmiennymi. To nie jest druk, tylko bardzo dobrze zrobiona kopia, która oddaje wszystkie szczegóły czcionek drukowanych. Przedmowa jest wydrukowana czcionką grecką, a także cyrylicą i tak grecka czcionka w drukach cyrylickich, po raz pierwszy pojawia się w Biblii Ostrogskiej. Dalej zaczyna się właściwa część Biblii, czyli Stary Testament, a później Nowy Testament. Zdobienie Biblii Ostrogskiej jest oparte na tradycjach sztuki ukraińskiej, ale także zawiera elementy sztuki drukarskiej zachodnioeuropejskiej i o tym świadczą winiety, a także charakter inicjałów – mówi Olga Tkachuk z Działu Starych Druków Ossolineum.

Na pokaz i spotkanie z Biblią Ostrogską zapraszamy 4 września, w sobotę, o godzinie 12:00. Oprócz samej Biblii i wystawy planszowej będzie można zobaczyć oryginalny egzemplarz Biblii Ostrogskiej ze zbiorów Ossolineum, a także inne egzemplarze z drukarni ostrogskiej i XVI-wieczne biblie w języku polskim – mówi Olga Tkachuk z Działu Starych Druków Ossolineum.

Zobacz również

Wakacje to odpoczynek, jednak całe dwa miesiące bez szkoły to dużo czasu, z którym czasem nie wiadomo, co zrobić. Tutaj naprzeciw wychodzi Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji ze swoimi sportowymi, letnimi półkoloniami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy