41. Trzebnickie Święto Sadów i Plonów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od lat w gminie Trzebnica gromadzi tłumy tradycyjne święto sadów i plonów. W zeszłym roku, ze względu na pandemie, wydarzenie to zostało odwołane, ale w tym roku nawet deszcz nie stał na przeszkodzie w świętowaniu 41. edycji Trzebnickiego Święta Sadów i Plonów. W tym roku ze względu na pandemię święto to zostało połączone z dożynkami.

–  To jest 41. święto sadów i w tym roku z uwagi na to, że w zeszłym roku nie odbyły się dożynki, pomyślałem sobie, żeby połączyć święto plonów ze świętem sadów. Przypomnę, że jest nas 41 sołectw. Piękne stragany, piękne wieńce, które zostały wykonane przepełniają całe moje serce. Tak pięknych wieńców, od 15 lat kiedy jestem burmistrzem, nie widziałem – mówi Marek Długozima, burmistrz Gminy Trzebnica.

Nieodłącznym elementem imprezy jest przyznawanie odznak zasłużonym dla rolnictwa. W tym roku otrzymało takie wyróżnienie 15-stu rolników. Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć i ocenić 27 wieńców z różnych sołectw, a także mieli do swojej dyspozycji różne stoiska z jadłem, napitkami i rękodziełami. Wśród stanowisk można było spotkać między innymi wystawców z Domanowic, miejscowości Ujeździec Mały oraz Ujeździec Wielki, z Koniowa oraz z samej Trzebnicy.

– Jesteśmy z miejscowości Ujeździec Mały. Mamy chleb własnej produkcji, pierogi, naleśniki, ciasta, nalewki, kompot. Co roku przyjeżdżamy. 

– Z Domanowic przyjechałyśmy. Mamy dużo rzeczy do jedzenia: pierogi, kartacze, ciasta, bigos, leczo, warzywa. Wszystko jest. Co roku jesteśmy tutaj. Zawsze mamy stragan oraz wieniec dożynkowy.

Jestem miejscową, trzebniczanką. Zajmuję się rękodziełem od 2010 roku, jest to moja pasja. Dzisiaj również mam ze sobą różne rękodzieła na sprzedaż. 

Zawsze jest fajnie. Jest dużo pięknych wieńców, jedzenia. Wszystko jest wspaniale zorganizowane – mówią wystawcy i uczestnicy wydarzenia.

Gmina Trzebnica od 15 lat, kiedy jestem burmistrzem, słynie z pięknych dożynek. Dzisiaj nam trochę pokrzyżowały plany pogoda, bo pada trochę deszczu z nieba, ale wydaje mi się, że to nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest to co mamy w sercu, czyli radość, uśmiech i to, że możemy się tu spotkać i wspólnie razem spędzić ten bardzo radosny dzień i podziękować Panu Bogu za tegoroczne plony i zboża, żeby nikomu nie zabrakło chleba w domu na stole – dodaje Marek Długozima, burmistrz Gminy Trzebnica.

W ramach obchodów Święta Sadów i Plonów uczestnicy mogli także skorzystać z atrakcji wesołego miasteczka, a gwiazdą wieczoru był zespół Varius Manx, którego występ zgromadził sporą publiczność. Kolejna edycja imprezy już za rok. 

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy