5-lecie Polskiej Strefy Inwestycji. LSSE wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Polska Strefa Inwestycji w tym roku obchodzi swoje pięciolecie. Daje ona wiele możliwości do rozwoju dla większych firm i inwestorów, ale też otwiera drzwi do świata możliwości dla mikro i średnich przedsiębiorstw. Jednym z przykładów tego, jak w praktyce wygląda wsparcie dla mikro przedsiębiorstw jest chociażby mikro firma AURO, która działa na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i specjalizuje się w automatyce i robotyce.

Firma działa na rynku od ponad 10 lat i obecnie zatrudnia 10 osób. Powstała jako realizacja marzeń i pasji inżyniera Jarosława Jopkiewicza, właściciela firmy AURO. 

Produkujemy maszyny przemysłowe, dedykowane na zamówienie pod specyficzne potrzeby klienta. – Wiemy, że tutaj korzystacie z najnowocześniejszych technologii. Jakie to są między innymi technologie? – Branża przemysłowa rządzi się swoimi prawami. Jest to głównie robotyzacja, są to systemy sterowania, systemy wizyjne, czyli wszystkie elementy, które wspomagają efektywną produkcję przemysłową. My jesteśmy integratorem, to znaczy, że zdobycze innych firm integrujemy w jedno gotowe rozwiązanie. Bo tak samo jak klocki LEGO musimy mieć, żeby zbudować cały domek, tak samo tutaj musimy mieć pojedyncze komponenty, żeby zbudować wydajne rozwiązanie dla klienta – mówi Jarosław Jopkiewicz, właściciel firmy AURO.

Decyzję o wsparciu od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w ramach PSI firma otrzymała pod koniec zeszłego roku.

 – Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ma pewien pakiet możliwości wsparcia. Po pierwsze – to jest zwolnienie z podatku, czyli decyzja o wsparciu takiej firmy. Firma może sobie odliczyć zakup ziemi, wynajęcie hali, wyposażenie od przyszłego podatku dochodowego. Drugi element, który my możemy dostarczyć takiej firmie, to jest oczywiście utalentowana kadra Legnickiej Specjalnej Strefy, która poprowadzi takiego przedsiębiorcę, jak to zwolnienie dostać. Do tego, jak dołożymy klastry. Dzisiaj firma AURO ma możliwość współpracy z uczelniami wyższymi, ze szkołami branżowymi, które są w Dolnośląskim Klastrze Edukacyjnym – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Obecnie firma AURO ma w planach realizację inwestycji za 700 tys. zł, która zakłada zakup nowego sprzętu informatycznego, oprogramowania inżynierskiego oraz ogólne wyposażenie zakładu. Głównym celem tej inwestycji jest zwiększenie możliwości produkcyjnych. 

Wsparcie polega na możliwości odliczenia tego od podatku, oczywiście tylko od zysków, które zostaną uzyskane za pomocą wykonanej inwestycji. Jest to oczywiście bardzo odległe w czasie, jednakże mamy ciągłe plany rozwoju, dlatego te środki prędzej czy później do nas wrócą i pozwolą nam wykonać jeden, dwa kroki dalej w tym samym wkładzie własnym – mówi Jarosław Jopkiewicz.

To też wymiar poniedziałkowej współpracy. Pięć lat Polskiej Strefy Inwestycyjnej, konferencja w Pile, siedzą ministrowie, najważniejsze osoby, siedzi czternastu prezesów wszystkich stref ekonomicznych, a firma AURO opowiada o swojej działalności.  To też jest jakby ten offset, który może dać Legnicka Specjalna Strefa takiemu przedsiębiorcy – mówi Przemysław Bożek.

Jeśli chodzi o firmę AURO, dla nas to jest też niezwykle istotne, że powstają firmy, które tutaj, na miejscu budują komponenty, elementy i te elementy powstają tutaj, a nie w Chinach. To jest bardzo istotne. Tutaj zatrzymujemy produkcję, dzięki temu są nowe miejsca pracy, dzięki temu, w wyniku nowych technologii, tworzą się nowe elementy, z których też możemy być dumni – mówi Rafał Plezia, wójt gminy Legnickie Pole. 

  • Uważam, że to jest nie tylko rolą państwa, ale przede wszystkim stref ekonomicznych, żeby wspierać mikro i małych przedsiębiorców, bo oni są siłą gospodarki – mówi Przemysław Bożek.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy