56. Jazz Nad Odrą

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Jazzowa tradycja, która z roku na rok przyciąga nowych słuchaczy i zbliża stałych miłośników. Kolejna, już 56. edycja festiwalu Jazz Nad Odrą już w kwietniu.

Jazzowy festiwal rozpocznie się 20 kwietnia koncertem w Narodowym Forum Muzyki. Jako pierwsza na scenie pojawi się Kasia Pietrzko – młoda nadzieja polskiego jazzu. Zaraz po niej wystąpi Leszek Możdżer – dyrektor artystyczny festiwalu.

Podczas koncertu otwarcia będę miał przyjemność zagrać z moimi przyjaciółmi – Larsem Danielssonem i z Zoharem Fresco.Wspomoże nas orkiestra barokowa z Holandii – Holland Baroque, jest to materiał z najnowszej płyty, którą właśnie angraliśmy. Jest to muzyka balansująca na pograniczu muzyki klasycznej i improwizowanej. Mam nadzieję, że nam sie uda. Przed nami wystąpi Kasia Pietrzko młoda artyska i niezwykle ciepła osoba – mówi Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu.

Od lat w trakcie festiwalu rozstrzyga się także prestiżowy konkurs na Indywidualność Jazzową. W tym roku regulamin konkursu nieco się zmienił. Jednym z wymogów jest minimum sześciomiesięczna działalność zespołów przed festiwalem, ale to nie wszystko.

Drugą nowością jest to, że każdy zespół musi mieć przygotowane nie tylko regulaminowe dwadzieścia minut koncertu, ale także pełen program, który zaprezentuje w plenerze, a jeśli zwycięży także na scenie NFM-u – zdradza Wojciech Siwek, członek Rady Artystycznej festiwalu.

Dużą popularnością w trakcie festiwalu cieszy się scena plenerowa, która ma swój ukryty cel.

Wydarzenie, w którym ludzie przychodzą na spacer, rodzinnie spędzają czas, w tle leci jazz. Nagle się orientują, że jest to zupełnie inna muzyka, niż w ich wyobrażeniach. To jest dla nas największa wartość, że ludzie czekają na te koncerty plenerowe. Co więcej, ci, którzy zaczęli od muzyki w plnerze jako pierwsi chcą kupić bilety na koncerty w sali, żeby zobaczyć jak naprawdę wygląda ten klimat – dodaje Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław.

Organizatorzy podkreślają, że siłą długoletniej tradycji wydarzenia są ludzie

Sluchanie muzyki jazzowej wymaga bardzo aktywnych neuronów w mózgu, wytrenowanych. Dlatego publiczność jazzowa nie jest zbyt liczna. Jest to wymagająca muzyka, dzięki czemu jest to okazja do spotkania z inteligentnymi ludźmi – podsumowuje Możdżer.

Bilety będą dostępne w sprzedaży od 20 stycznia.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy