62 hektary przyrody. Arboretum Wojsławice otwarte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tegoroczna wiosna nie rozpieszcza i dopiero się zaczyna, zaczyna się też sezon w Arboretum w Wojsławicach, filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Arboretum położone jest 50 kilometrów na południe od Wrocławia, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich.

Różnica poziomów między dolną a górną częścią Arboretum to jest ponad 30 metrów. Widoki są wspaniałe. Pokazujemy, oferujemy, udostępniamy wiele ciekawych elementów, między innymi ten najważniejszy, czyli wielkie kolekcje roślin. To jest ponad 15 tysięcy różnych gatunków i odmian zgromadzonych na tym terenie – mówi Hanna Grzeszczak-Nowak, Główny Specjalista Arboretum Wojsławice.

Nasze ogrody są perłą w koronie Uniwersytetu Wrocławskiego. Mamy przebogate kolekcje, w tym 9 kolekcji wzorcowych, narodowych. Już niebawem będzie można podziwiać piękno piwonii zarówno we Wrocławiu, jak i w Arboretum w Wojsławicach. Obecnie warto się wybrać zobaczyć jak różnorodne są magnolie. Mamy bardzo bogate zbiory tych przepięknych drzew – dodaje dr hab. prof. UWr Zbigniew Kącki, dyrektor Arboretum Wojsławice.

Wiosna to czas przemian w przyrodzie. Rośliny budzą się do życia i zaczynają kwitnąć, co w Arboretum widać niemalże na każdym kroku. Ogród oferuje przyjeżdżającym kilometry ścieżek spacerowych oraz ścieżki edukacyjne dla dzieci. W Arboretum znajduje się między innymi ekspozycja z minerałami Dolnego Śląska. 

Jest tu na przykład skarbownica – miejsce, gdzie dzieci mogą grzebać i wyszukiwać sobie niezwykle barwne minerały. Te, które występują na Dolnym Śląsku. Dla innych osób, które są zmęczone codziennym miejskim życiem, mamy na wzgórzu czereśniowym sad – podkreśla Hanna Grzeszczak-Nowak, Główny Specjalista Arboretum Wojsławice.

Sad czereśniowy, który ozdobi się białymi kwiatami tych niezwykłych drzew. Odmian, które były kiedyś uprawiane na Dolnym Śląsku. Jest to kolekcja zachowawcza, swoisty Bank Genów, który chroni te bardzo stare drzewa owocowe – wyjaśnia dr hab. prof. UWr Zbigniew Kącki, dyrektor Arboretum Wojsławice.

Na jednym ze wzgórz zobaczyć można unikatowy celtycki horoskop botaniczny. Tam każdy może znaleźć swoje drzewo opiekuńcze. Kapłani celtyccy, którzy byli tu obecnie w I wieku przed naszą erą, wyróżnili 22 takie drzewa, w zależności od daty urodzenia. Arboretum to miejsce, w którym można zobaczyć bujną roślinność, ale także po prostu odpocząć od miejskiego hałasu. Dla gości dostępny jest ogromny teren.

Można na własnych kocach, z własnymi koszami piknikowymi spędzić cały dzień z książką lub posłuchać śpiewu ptaków. Mamy tutaj ponad 80 gatunków różnych ptaków, w tym wszystkie dzięcioły dla osób cierpliwych, z lornetką. Fantastyczne miejsce do obserwacji przyrody – podsumowuje Hanna Grzeszczak-Nowak, Główny Specjalista Arboretum Wojsławice.

Arboretum może pochwalić się także Ogrodem Milenijnym, czyli zbiorem dorobku polskich ogrodników. Już teraz posadzono ponad 2,5 tysiąca drzew i krzewów, które pochodzą z polskiej hodowli. Wiele gatunków w Arboretum jest unikatowe na skalę kraju i Europy, a w obecnej rzeczywistości wycieczka do ogrodu botanicznego może pozwolić choć na chwilę zapomnieć o pandemii i cieszyć się przyrodą.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy