63 tysiące roślin na placu Nowy Targ. Trwa odbetonowywanie miasta

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nie bez powodu to miejsce nazywane jest przez wrocławian patelnią albo rożnem - na placu Nowy Targ siedzenie na ławeczce graniczy z cudem. Temperatura tutaj wynosi 50-60 stopni. Tak jest od 2013 roku. Do tego czasu było tu ładnie i zielono. Taka oaza zieleni w centrum miasta, ale w 2013 roku to miejsce wyremontowano, czyli zabetonowano. Minęło 10 lat i nareszcie jest szansa, że to miejsce znowu będzie służyło wrocławianom i będzie zielone.

Mieszkańcy dokładnie pamiętają, jak to miejsce wyglądało przed laty i mówią wprost: 

  • Nie podoba mi się. Ja już mam prawie 90 lat i ten plac był przeistoczony różnie. Jak chodziłam do gimnazjum, to tutaj był targ. Wszystko sprzedawali, można było kupić amerykańskie sukienki, szmatki, łatki, wszystko – mówi Krystyna Matkowska, mieszkanka Wrocławia. 

W 2013 roku plac przebudowano.  

  • Był zielony ten plac, przerobili go nam na beton. Po otwarciu tego parkingu ktoś nie pomyślał, że zabiera nam cień i płuca zielone. Były drzewa, dużo krzewów. Zostało to zabetonowane – mówi Tadeusz, mieszkaniec ulicy Nożowniczej. 

  • Nie będę używał brzydkich słów, ale beton to jest tragedia. Gdziekolwiek pojawia się renowacja, to od razu jest beton i nie rozumiem, dlaczego idziemy w tym kierunku – mówi Ryszard Chodaczyński z Wrocławia. 

Czas na zmiany, o które zabiegano od lat. 

  • Zmiany klimatu, brak wód opadowych w stopniu satysfakcjonującym, który zapewnia dogodne warunki do życia, to powoduje, że musimy zmienić myślenie o rzeczywistości i o tym, jakie prowadzimy inwestycje – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. 

Dziś na placu Nowy Targ, pod którym znajduje się parking, rozpoczęło się symboliczne rozbetonowywanie i podpisanie umowy z wykonawcą nowego, zielonego projektu. 

  • Zdecydowaliśmy się to miejsce zazielenić, w 60 proc. to miejsce zmieni swoje oblicze. Chcemy na całości stworzyć ogród taki, jak to się robi na balkonie, tarasie, bo przecież pod nami jest parking – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

  • Dzięki specjalnym substratom, jesteśmy w stanie opracować taką technikę, że ten plac zostanie zazieleniony 60 tysiącami roślin i będzie miejscem wytchnienia w centrum Wrocławia – mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. 

Plac Nowy Targ ma 1 hektar powierzchni. Teraz rośnie tu 28 drzew, a plany przewidują posadzenie 172 drzew, 27 tys. bylin, 13 tys. trwa i 23 tys. roślin cebulowych. W mieście każdy skrawek zieleni ma ogromne znaczenie. 

  • Każdy z nas może tego doświadczyć na samym sobie.  Wystarczy w upalny dzień przejść po betonie, wejść na zielony trawnik i już widzimy różnicę, wejść pod drzewo – nawet czasem zrobi nam się chłodno.  To jest od kilku do kilkunastu stopni różnicy w zależności, jak gęsta i wysoka jest zieleń. Wobec tego, warto się o to starać i takie działania podejmujemy – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka  Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM we Wrocławiu. 

Prace rozpoczną się pod koniec września i potrwają 9 miesięcy. W kwietniu-maju zobaczymy już nowy Nowy Targ. 

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy