– Nie chcielibyśmy, żeby wydarzenia najbliższych kilku dni były prostym świętowaniem nad rzeką, przypominającym bal na Titanicu. Tylko żeby te wydarzenia powiedziały nam o tym, że znajdujemy się w bardzo ważnym miejscu, w bardzo ważnym momencie czasu historii, w którym musimy wziąć odpowiedzialność ekologiczną za rzekę tak, żeby miasto mogło się nią cieszyć przez kolejne lata – mówi Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.
– Oczywiście ze względu na kraj jesteśmy wiślanami, ale my, szczególnie tutaj, jesteśmy odrzanami i tego właśnie uczymy dzieci. To jest blisko tysiąc dzieci co miesiąc, które przychodzą do nas na warsztaty w formie edukacyjnej, które w tej chwili bardzo mocno staramy się profilować na tą bieżącą problematykę, dotyczącą właśnie tego, co się dzieje na rzece. Staramy się dać dobre praktyki, dobre wzorce, jak zachowywać się nad rzeką i tego też będziemy uczyli podczas festynu, który odbędzie się w kolejną sobotę – mówi Kamil Zaręba, Odra Centrum.
– Chcę powiedzieć, że Wrocław również podchodzi odpowiedzialnie do rzeki. MPWiK od tego tygodnia bada raz w tygodniu stan wody w fosie miejskiej, a raz na dwa tygodnie będzie badało stan jakości wody w Odrze. To jest badanie wspomagające. Wierzymy, że służby państwowe monitorują ją bardziej regularnie, ale chcemy też mieć badania na potrzeby miasta. Tak aby turyści wypoczywające we Wrocławiu mogli się czuć bezpiecznie pływając kajakami chociażby w obszarze bulwaru Dunikowskiego. Chcę też powiedzieć, że dzięki współpracy w ramach SmartCity i CityLabu we Wrocławiu stanie katamaran badający codziennie stan rzeki Odry. Ten katamaran będzie z nami przez miesiąc, a kto wie, jeśli te badania będą efektywne być może zostanie z nami na dłużej – mówi Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.
– Dlatego organizujemy cały szereg inicjatyw, między innymi akcję „Czysta Odra”. Kilka dni temu zakończyła się druga edycja tej akcji. Ponad 20 tys. wolontariuszy sprzątało rzekę na całej długości, w wielu dopływach, także tutaj we Wrocławiu. Korzystamy z każdej okazji, żeby przypomnieć o tym, jak ważna jest rzeka w życiu tego miasta i w życiu każdego z nas – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik Banku Credit Agricole.
– 18 tys. osób, to jest mniej więcej szacunkowo tyle, ile mieszkańców korzysta z Odry w jeden ciepły weekend czerwcowy, czy lipcowy. Wzdłuż Odry mamy 180 km ścieżek rowerowych i tras spacerowych. To wszystko pokazuje jak blisko tej Odry jest Wrocław – mówi Tomasz Sikora, Urząd Miejski Wrocławia.
Szczegółowy program wydarzeń Dni Odry można znaleźć na stronie wroclaw.pl.