Sejmik Województwa Dolnośląskiego: Jerzy Pokój przewodniczącym. Co z marszałkiem?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
7 maja odbyła się I sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w nowej kadencji. To był moment, kiedy nowo wybranym radnym wręczono zaświadczenie o wyborze, złożyli oni także ślubowanie. Przypomnijmy, że łącznie w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego jest 36 radnych. Byliśmy także na tej pierwszej sesji i porozmawialiśmy z nowo wybranymi radnymi, którzy podzielili się z nami swoimi planami odnośnie do regionu.

Sesja zainaugurowała VII kadencję Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W tegorocznych wyborach samorządowych najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska, która wprowadziła do sejmiku 15 radnych. 

Bardzo poważnie traktujemy to zobowiązanie. Chcemy w pierwszej kolejności zadbać o zdrowie Dolnoślązaków. Tu największym wyzwaniem będzie rozpoczęcie budowy szpitala onkologicznego we Wrocławiu, także zadbanie o inne szpitale w regionie, w tym powiatowe. Będziemy kończyć wyzwania w transporcie, w szczególności obwodnicę Wrocławia. Chcemy również sprawdzić, zaudytować legalne, nielegalne wysypiska śmieci, żeby problem składowisk odpadów na Dolnym Śląsku już nie był głównym tematem sporów politycznych – mówi Marek Łapiński, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Koalicja Obywatelska.

Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego zasiądzie 13 radnych.

Chcemy, żeby tutaj na Dolnym Śląsku, w Sejmiku Województwa nie powtórzyło się to, co dzieje się w skali kraju, czyli ambitne cele, plany, żeby nie zostały zaprzepaszczone, jak chociażby w CPK, bo mamy przecież tutaj na Dolnym Śląsku duże inwestycje, które zostały zapoczątkowane w kadencji, która mija. Na przykład jest to budowa nowego szpitala onkologicznego i nie chcielibyśmy, żeby to również zostało zmarnowane – mówi Marcin Krzyżanowski, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, PiS.

Trzecią Drogę w nowej kadencji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego będzie reprezentowało 4 radnych.

Składamy się z dwóch różnych środowisk, z tego środowiska poza aglomeracją wrocławską i z aglomeracji wrocławskiej, mówię tu o Polsce 2050. Tu część punktów programowych została wypracowana przed samymi wyborami, część w trakcie, nawet przed drugą turą. To jest przed nami, nie chciałbym państwu to w jakiś sposób zdradzać, upubliczniać – mówi Paweł Gancarz, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Trzecia Droga.

Bezpartyjni wprowadzili do sejmiku 3 radnych.

Bardzo zależy nam na tym, żeby ta dynamika rozwoju Dolnego Śląska była utrzymana. Z jednej strony dynamiczny rozwój samego Dolnego Śląska, z drugiej dbałość i troska o mieszkańców naszego regionu, chociażby budowa nowego szpitala, kwestia budowy dróg, rozwój kolei dolnośląskich – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Bezpartyjni Samorządowcy.

Lewica uzyskała tylko jeden mandat, który zdobyła Marta Stożek. 

Najważniejsze to są szpitale ginekologiczne bez klauzuli sumienia, rozwiązanie problemu gór śmieci, niebezpiecznych, zalegających na Dolnym Śląsku, rozwój gospodarki odpadami, na przykład budowa biogazowni. Też rozwój dalszych połączeń kolei dolnośląskich i ogólnie komunikacji zbiorowej – mówi Marta Stożek, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Lewica.

Podczas sesji wybrano jedynie przewodniczącego Sejmiku. Ponownie został nim Jerzy Pokój z Koalicji Obywatelskiej. Na zarząd województwa trzeba będzie jednak zaczekać co najmniej do 21 maja. W tym terminie zaplanowano drugą sesję.

Zobacz również

Po raz kolejny mieszkańcy gminy Długołęka pokazali, że wspólna zabawa może przynieść wiele dobrego. Charytatywna międzypokoleniowa potańcówka w Łozinie to dowód na to, że wspólnymi siłami można zdecydowanie więcej i że tego typu wydarzenia, organizowane z myślą o seniorach, są potrzebne i wyczekiwane przez wszystkich, i to bez względu na wiek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy