75. rocznica wyzwolenia obozu w Oświęcimiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dzień, który miał być dla nich początkiem wolności. Wolności, której nikt nigdy im nie zwrócił. Dokładnie 75 lat temu żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego wyzwolili więźniów niemieckiego obozu zagłady Auschwitz Birkenau.

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu powstał na przełomie kwietnia i maja 1940 roku. Przez blisko pięć lat służył III Rzeszy w procesie eksterminacji narodu żydowskiego i nie tylko. Jesienią 44. roku naziści przystąpili do likwidacji obozów, z uwagi na wydarzenia na froncie wschodnim. W styczniu kolejnego roku nadal na terenie obozu przebywało kilka tysięcy więźniów, którzy czekali na wyzwolenie.

Żołnierze byli przerażeni. Oni w ogóle nie byli przygotowani na to, co zastaną na miejscu. W Auschwitz przebywało już wtedy zaledwie 7 tysięcy więźniów. Jeśli chodzi zaś o ogólną liczbę, to w niemieckim obozie zginęło ponad milion Żydów,150 tysięcy Polaków i kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli innych narodowości – mówi Juliusz Woźny z Centrum Historii Zajezdnia.

Paradoks historii sprawił, że żołnierze będący formalnie przedstawicielami stalinizmu, przynieśli wolność więźniom nazizmu. 

Kilkuset Ukraińców ,z tej części armii, zginęło w trakcie akcji wyzwoleńczej. Niemcy stawiali opór. W związku z tym można mówić o wyzwoleniu, a nie zwykłym przjęciu – dodaje Woźny.

Choć Oświęcim od Wrocławia dzieli blisko 200 km, to na terenie stolicy Dolnego Śląska istnieje wiele organizacji, które nie pozwalają zapomnieć żydowskim części polskiej historii.

Nasza Fundacja zajmuje się przypominaniem o dziedzictwie żydowskim we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Została założona w 2005 roku, żeby wesprzeć gminę żydowską w celu odbudowania i wyremontowania synagogi pod Białym Bocianem. Od tamtej pory prowadzimy tutaj centrum integracji i kultury żydowskiej. Organizujemy wystawy, koncerty, spektakle edukacyjne, ktore opowiadaja nie tylko o dziedzictwie żydowskim, ale także o tym, jak złożony jest nasz świat i jak wiele elementów może budować jego skomplikowanie – podsumowuje Małgorzata Hućko z Fundacji Bente Kahan.

27. stycznia do dziś ważna data dla całej ludności żydowskiej, nie tylko w Polsce.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy