78. rocznica Powstania Warszawskiego. Polkowice wspominają

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
78. rocznica Powstania Warszawskiego - choć to wydarzenie jest ściśle związane ze stolicą, to pamięta się o nim także w innych miastach Polski. W Polkowicach obchody trwały cały weekend. Pojawiły się grupy rekonstrukcyjne, które opowiadały o różnych powstaniach.

–  Zaprosiliśmy kolegów z innych grup rekonstrukcyjnych. Są powstańcy styczniowi, wielkopolscy i śląscy – mówi Paweł Jankiewicz, Towarzystwo Historyczne Victoria.

–  Jedno z wcześniejszych, najstarszych powstań – Powstanie Styczniowe z 1863 roku. Przywieźliśmy tutaj broń i inne różne przedmioty, które służyły powstańcom do walki i życia codziennego, ale też prezentują nasze panie w czarnych sukniach kobiety, które również w pewnym sensie brały udział w powstaniu styczniowym. Przez manifestację swojej polskości oraz przywiązania do narodu strojem, sprzeciwiały się zaborcom – dodaje Ireneusz Karbowski, Stowarzyszenie Historyczne Gloria Victis.

Wśród miłośników historii znalazł się także 13-letni Bartosz.

–  Zaczęło się od grania w jedną grę. Od tamtej pory zacząłem różne książki czytać i tak to się skończyło, jak widać. Należę do grupy rekonstrukcyjnej Victoria. Wygląda to tak, że dostaję różne SMS-y i po prostu spotykamy się na miejscu. Wiążę z tym swoją przyszłość, oczywiście. Planuję być pilotem w przyszłości – dodaje Bartosz Biberstein, Towarzystwo Historyczne Victoria.

W historii Polski mieliśmy kilka powstań narodowych. One były zawsze kontynuacją wcześniejszych. To było pewne budzenie narodu i przypominanie, że Polska istnieje, jej narodowość również i ani zaborcy ani okupanci nie są w stanie tego zniszczyć –  dodaje Ireneusz Karbowski, Stowarzyszenie Historyczne Gloria Victis.

To był piękny zryw. Oczywiście, można mieć na tę kwestię różne spojrzenia. Efekt był tragiczny, ale trzeba pamiętać o ofiarności tych żołnierzy i ich poświęceniu oraz o tym, że walczyli dla nas – mówi Paweł Jankiewicz, Towarzystwo Historyczne Victoria.

– Oprócz powstania styczniowego także odtwarzamy sylwetki z 20-lecia międzywojennego. Są to sylwetki września 39’ roku, strażników granicznych, Polskiego Czerwonego Krzyża, a także żołnierzy już powojennego podziemia antykomunistycznego – dodaje Ireneusz Karbowski, Stowarzyszenie Historyczne Gloria Victis.

Można było zobaczyć oryginalne przedmioty z tamtych czasów, a także stroje i broń.

Jeżeli chodzi o broń, to mamy głównie broń niemiecką. Mamy też egzemplarze pistoletów maszynowych Sten, Thompsony amerykańskie, Steny brytyjskie. Do tego broń krótką i chociażby błyskawicę, która była produkowana w warunkach konspiracyjnych właśnie przez powstańców, jeszcze przed wybuchem powstania – podsumowuje Paweł Jankiewicz, Towarzystwo Historyczne Victoria.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy