84-latek stworzył tajemniczy ogród w centrum Wrocławia i zdobył nagrodę!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
84-letni wrocławianin Jan Kowal stworzył ogród w samym centrum Wrocławia przy ul. Radosnej 4. Jak mówi nigdy nie chciał mieszkać w brzydkim miejscu, dlatego wziął się do roboty!

Wrocławianin stworzył unikalną w skali miasta przestrzeń. Od blisko 50 lat mieszka tutaj przy ul. Radosnej, jednak to miejsce w latach 70. mu się nie podobało.

– Było tutaj pełno gruzu. Po budowie tego wysokiego tutaj budynku i powiedziałem, że w takich warunkach nie będę mieszkał! Zaczęła się od tej pory robota – mówi Jan Kowal, wrocławianin.

Pracy w ogrodzie była cała masa: sadzenie kwiatków, wyrywanie chwastów, przycinanie żywopłotów.

– Zawsze tutaj przycinam, równam wtedy to się zagęszcza troszeczkę – mówi Jan Kowal.

– Pan Jan jest naszym wspaniałym ogrodnikiem. Nie tylko tutaj przed budynkiem Radosna 4-12 przyozdobił trawnik, ale także zadbał o zieleń, która jest za budynkiem – mówi Agnieszka Radziewicz, kierowniczka osiedla II „Dorota-Barbara”.

– Jak się założyło, to teraz trzeba dbać o to wszystko. Wystartowaliśmy również w konkursie i udało nam się wygrać nagrodę, to dzięki mojej prawnuczce – zaznacza Jan Kowal.

Dzięki seniorowi na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe stanęła nagroda dla Wrocławia za zajęcie drugiego miejsca w 9. plebiscycie Terra Flower Power na Najpiękniej Ukwiecone Miasto w Polsce 2020 i nie jest to byle jaka nagroda, bo jest to żółta donica.

– Sama donica była dla nas zaskoczeniem, ale nagroda nie. Donica i nasadzenia, jak najbardziej bardzo ładnie tutaj pasują – dodaje Agnieszka Radziewicz, kierowniczka osiedla II „Dorota-Barbara”.

Pan Jan nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i nadal tworzy. Teraz na terenie ogrodu także pojawi się ptak i to z żywopłotu.

– Tak jakoś mi tu pasuje. Rośliny mi podpowiedziały. Ja tylko dorobiłem ogon i dziób i już jest – dodaje Jan Kowal.

Pan Jan od lat udowadnia, że można być twórcą przestrzeni, w której się mieszka, a nie tylko jej biernym obserwatorem.

Zobacz również

Jest często zakorkowana, a nawet zablokowana. Powody? Zbyt duże natężenie ruchu, częste roboty drogowe, niemal codzienne wypadki, zaledwie dwa pasy ruchu i brak pasa awaryjnego. Wszystko to sprawia, że autostrada A4 jest jedną z najbardziej niebezpiecznych tras w naszym kraju. Od lat powtarza się temat rozbudowy trasy, zwłaszcza na odcinku Wrocław – Krzyżowa. Czy w końcu uda się zrealizować te plan?

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy