– Dolnośląskie Małe Granty to jest taka aktywizacja środowisk i niekoniecznie trzeba być stowarzyszonym lub należeć do jakiegoś stowarzyszenia, fundacji, ale kierowane jest również do grup nieformalnych. Jeżeli mamy pomysł na to, co zrobić w swoim środowisku, co zrobić dla mieszkańców osiedla, wsi, jakiejś grupy o określonych zainteresowaniach, to właśnie można aplikować – mówi Cezary Przybylski, marszałek.
Wnioski można składać od 27 marca do 11 kwietnia. Program rozpoczął się w 2017 roku i od tego czasu udało się zrealizować 450 projektów.
– Proszę pamiętać, proszę państwa, że nabory, czyli wnioski składane są przez generator, który jest dostępny na stronie Małe Granty. Muszą być to grupy nieformalne, czyli osoby pełnoletnie, które zamieszkują województwo dolnośląskie i działania w ramach grantu będą realizowane na terenie Dolnego Śląska – mówi Maria Mika, prezeska Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
Projekt już po raz dziewiąty ma zachęcić do aktywizacji lokalnych społeczności. Dofinansowanie może dostać pomysł, którego cel jest właśnie taki.
– Działania związane z młodzieżą, działania dotyczące wsparcia seniorów, działania ekologiczne, działania sportowe, działania edukacyjne. Mieliśmy dwie lub nawet trzy edycje, które były wyjątkowymi, bo były takie skierowane tematycznie do grup nieformalnych. Jak pamiętacie państwo, to jedna z nich to była edycja dotycząca wsparcia osób, które przyjechały do nas, uciekając przed wojną z Ukrainy – mówi Maria Mika, prezeska Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
Inicjatywę wspiera Federacja Organizacji Pozarządowych, która oferuje pomoc. Opiekunowie pomagają osobiście, mailowo i telefonicznie.
– To, co oferujemy z naszej strony, to oczywiście pełne wsparcie merytoryczne. I już 28 marca zapraszamy państwa na spotkanie informacyjno-szkoleniowe. Ono będzie odbywało się online. Wszystkie informacje będą dostępne na naszym Facebooku i na naszej stronie internetowej – mówi Maria Mika, prezeska Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.