– Na trasie będzie wiele atrakcji, punktów muzycznych i okazji do tego, żeby przybić piątkę z biegaczami, którzy będą walczyć o jak najlepszy czas albo o jak najmilsze wspomnienia i emocje. W tym roku trasa jest inna niż zazwyczaj. Będziemy biec między innymi ulicą Grodzką, ul. Sienkiewicza, w stronę Wielkiej Wyspy, będzie także Aleja Wielkiej Wyspy, dopiero co wybudowany fragment drogi. Same najpiękniejsze budowle i zabytki Wrocławia, piękne widoki – mówi Maciej Fedorczuk, Młodzieżowe Centrum Sportu we Wrocławiu.
W 9. Nocnym Wrocławskim Półmaratonie wystartują również dziennikarki Telewizji Echo24 Zuzanna Kuczyńska i Oliwia Stasiak.
– Pomysł zrodził się kilka lat temu, ale przez pandemię przez różne okoliczności nie udało się go zrealizować. Więc postanowiłam, że w tym roku to jest dobry czas, żeby po prostu wrócić do biegania i żeby wziąć udział w półmaratonie. Taki prezent na okrągłe urodziny. – To będzie taki rekord życiowy? – To będzie każdy mój rekord. Pod względem dystansu i pod względem czasu też. Ponieważ jeszcze nigdy nie przebiegłam tak dużego dystansu, najwięcej 18 km podczas przygotowań. Więc te nieco ponad 21 km, to będzie najdłuższy dystans – mówi Oliwia Stasiak, dziennikarka, Telewizja Echo24.
Jak wspomina redaktorka, swoje przygotowania do nocnego półmaratonu rozpoczęła w styczniu bieżącego roku.
– Najpierw to były takie krótkie dystanse – teraz o tym myślę, jako o krótkim dystansie – od 3 km, potem 5, 7, 11 i 12 km. Najwięcej 18 km. Teraz krótki bieg to tak około 10 km – 12 km. Na początku wydawało mi się to długim dystansem, teraz już jest w kategoriach krótkiego – mówi Oliwia Stasiak.
Do startu został niespełna tydzień, więc emocje sportowe rosną.
– Już w sumie nie mogę się doczekać. Już chciałabym, żeby to już zaczęło się dziać. Już tak myślę o tym, jak ta sobota będzie wyglądała. Jeszcze jest tydzień pracy przede mną, ale myślami już jestem przy tym starcie – mówi Oliwia Stasiak, dziennikarka, Telewizja Echo24.
Start i meta będą na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, gdzie można będzie między innymi skorzystać z miasteczka sportowego.
– Będzie między innymi Laboratorium Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie można będzie dokonać pomiarów swojego ciała, zbadać bardzo wiele ważnych parametrów, food trucki. Więc taka strefa, gdzie nie tylko biegacze znajdą coś dla siebie, ale również kibice czy ich rodziny – mówi Maciej Fedorczuk.
Bieg planowo rozpocznie się 17 czerwca o godzinie 22.00 i skończy się przed 2.00 w nocy 18 czerwca. W związku z tym, mieszkańcy muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Niektóre ulice zostaną wyłączone z użytku tuż po godzinie 20.00. Na trasie maratonu pojawią się znaki zakazów zatrzymania się. Na czas trwania imprezy swoje trasy zmienią między innymi tramwaje linii nr 1, 2, 3, 4 ,5 ,6 ,7 ,8 ,9 ,10 ,11 ,15 ,16 ,17, 18 i 19 oraz autobusy linii A, D, K ,N, 106, 110, 111 i 114.
– Będziemy oczywiście starać się otwierać trasę niezwłocznie po tym, jak ostatni biegacz przebiegnie. Wszystkie informacje można znaleźć u nas na stronie internetowej https://pol.wroclawmaraton.pl. Informacje na bieżąco pojawiają się też na naszym Facebooku Nocny Wrocław Półmaraton – mówi Maciej Fedorczuk, Młodzieżowe Centrum Sportu we Wrocławiu.