99 proc. zgonów na COVID-19 to osoby niezaszczepione. Czwarta fala rośnie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Bijemy kolejne rekordy, niestety niechlubne, więc nie ma się czym chwalić. Z dnia na dzień coraz więcej zakażonych na COVID-19 i coraz więcej ofiar. W 80-90 proc. są to ludzie, którzy nie zaszczepili się, mimo że szczepionek nie brakuje i terminy są z dnia na dzień. W USK we Wrocławiu na razie szczepiony jest personel medyczny, ale tych, którzy mogą zaszczepić się po raz pierwszy praktycznie nie ma.

W szpitalu zaszczepiono już ponad 34 tysiące osób. Najwięcej chętnych było na wiosnę i podczas wakacji. Wiele osób chciało  wyjechać za granicę, ale to już przeszłość. 

Od lipca widać gwałtowny spadek zainteresowania szczepieniem na covid. Teraz, jak wprowadzono możliwość szczepienia się trzecimi dawkami, to jest więcej chętnych, ale na niskim bardzo poziomie utrzymuje się zainteresowanie pierwszymi dawkami – mówi dr Edwin Kuźnik, koordynator szczepień w USK we Wrocławiu.     

Do szpitala na szczepienia trzecią dawką przychodzą pacjenci po 55. roku życia.  Minęło już sześć miesięcy od przyjęcia drugiej dawki i wiele osób nie chce czekać dłużej. 

—  Bezwzględnie tak, dlatego jestem trzeci raz. A dlaczego ludzie się nie szczepią? To jest kołtuństwo społeczne i potwierdza to cała ściana wschodnia – mówi mieszkaniec Wrocławia. 

Rzeczywiście – ponad 1/3 zakażeń w Polsce przypada na województwo lubelskie. Równie dużo jest na Podkarpaciu i Podlasiu. Wczoraj  nowych zakażeń było ponad 5,5 tys. zł. Za tydzień będzie najprawdopodobniej o 80 proc. więcej, dlatego specjaliści cały czas namawiają, by nie czekać na szczyt czwartej fali. 

Szczepić się. Absolutnie. Trzecią dawka ci co mogą, a ci co się nie szczepią, niech się opamiętają, przyjdą i się zaszczepią – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor UM we Wrocławiu. 

Wierzymy ludziom mądrym, wykształconym, wierzymy w naukę, a nie wierzymy w gusła – mówi mieszkaniec Wrocławia. 

Teraz do szczepienia trzecią dawką dopuszczona jest szczepionka firmy Pfizer. W najbliższych dniach Ministerstw Zdrowia powinno pozwolić na skorzystanie z trzeciej dawki wszystkim chętnym, którzy ukończyli 18-sty rok życia. To ważne – szczepionek nie brakuje, a zakażeń jest coraz więcej. 

W tej chwili te osoby, które się nie zaszczepią, to one głównie zachorują. Mamy dane z maja z USA i wynika z nich, że 99 procent zgonów na covid to osoby niezaszczepione. Inne kraje te dane też potwierdzają. I pamiętajmy o osobach, które mają różne choroby, cukrzycę, otyłość, choroby płuc. Te osoby powinny się zaszczepić, bo kolejne mutacje wirusa są bardziej zaraźliwe – dodaje dr Edwin Kuźnik, koordynator szczepień w USK we Wrocławiu.  

Wiele krajów już wprowadziło obostrzenia dla osób niezaszczepionych, bo to one zagrażają innym. W Polsce rząd nadal nie decyduje się na taki krok.

Nie mogę tego robić z poziomu gminnego i powiatowego. Ja ciągle mam nadzieję, że odpowiedzialność w nas z dnia na dzień będzie rosła. Odpowiedzialność za siebie i za innych – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

 — Wszystkie osoby zachęcamy. Możne się zaszczepić w kampusie przy ulicy Skłodowskiej-Curie od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 18:00. Z marszu można przyjść i się zaszczepić – dodaje dr Edwin Kuźnik, koordynator szczepień w USK we Wrocławiu.  

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy