Adoptowane renifery i nowe fundusze

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Renifery z wrocławskiego ogrodu zoologicznego adoptowane. Dzięki funduszom europejskim wrocławskie ZOO będzie mogło zapewnić im jeszcze lepsze warunki życia.

– Bardzo się cieszymy, ponieważ do grona naszych partnerów dołączyły fundusze norweskie i EOG, czyli instrument finansowania powołany przez trzy kraje: Lichtenstein, Norwegię i Islandię. Zdecydowały się one na zaadoptowanie całego stada naszych reniferów – mówi Joanna Kij z wrocławskiego ZOO.  

Nic dziwnego, że właśnie te kraje zainteresowały się wrocławskimi reniferami, ponieważ zwierzęta te występują zarówno w Norwegii, jak i Islandii. Jakie jest ich naturalne środowisko?

– Żyją w lasotundrach Euroazji i Ameryki Północnej, więc warunki niezbyt ciekawe pod względem klimatycznym, jak i roślinności. Jest tam zimno, ale one są do tego przystosowane – zarówno okrywą włosową, jak i racicami, które pomagają im przemierzać kilometry – mówi Łukasz Karolik, opiekun zwierząt we Wrocławskim ZOO.

Renifery to bardzo przyjazne i chętnie współpracujące z opiekunami zwierzęta. Są bardzo troskliwe względem swoich młodych, ale przyjmują też pomoc ze strony pracowników ZOO.

– We wrocławskim ogrodzie zoologicznym jest sześć reniferów – pięć samic i jeden samiec. Samiec ma na imię Blicen, samice to Palvi, Wiena, Zuzia i Józefa. Nasza ulubienica, Zuzia, przyszła na świat w naszym ogrodzie zoologicznym. Jest to taka nasza maskotkawszędzie za nami chodzi. Pomogliśmy mamie w jej wychowaniu i nas kojarzy ze swoją matką – mówi Łukasz Karolik. 

Fundusze, które będą przekazywane dla reniferów, mają wpłynąć na poprawę jakości życia tych wyjątkowych zwierząt i pomóc pracownikom zoo w opiece nad nimi.

– Umowa dotyczy przede wszystkim kosztów utrzymania reniferów i to jest ta część finansowa. Natomiast pomoc pozafinansowa jest o wiele bardziej rozbudowana i dla nas bardzo cenna. Dotyczy ona edukacji w zakresie gatunku, czyli jego biologii, specyfiki, a także zagrożeń i ochrony – mówi Joanna Kij. 

– Staramy się dawać im bardzo dużo warzyw, ziół, różnego rodzaju gałęzi do obgryzania, są to gałęzie liściaste i iglaste. Świetnie je korują, zjadają igły i liście – mówi Łukasz Karolik. 

Cała szóstka reniferów czeka na zainteresowanych turystów we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy