– Od Gruzinów możemy się nauczyć bardzo wiele, bo to jedna z najstarszych kultur. Można powiedzieć, że to tutaj rozwijało się winiarstwo, tutaj ono się rodziło. Różnie mówi się, ale tutaj w Gruzji można znaleźć do 500 szczepów. Wino gruzińskie jest bardzo popularne. To jest na pewno ogromna kopalnia wiedzy i doświadczeń dla naszych winiarzy z Dolnego Śląska – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Współpraca pomiędzy naszymi regionami trwa od lat. Jednym z takich obszarów jest właśnie branża winiarstwa. Dolnośląscy i adżarscy winiarze już od kilku lat wymieniają się doświadczeniami i doskonalą swoje metody produkcji. Tym razem delegacja z Dolnego Śląska w ramach programu miała okazję spotkać się z ministrem rolnictwa Adżarii oraz zwiedzić winnice w gminie Kobuleti oraz gminie Keda.
– Współpracę pomiędzy naszymi regionami oceniam bardzo pozytywnie. Brakuje tylko w niej moim zdaniem sektora prywatnego. Co do konkretów to mamy tutaj dzisiaj spółki, które się spotykają, rozmawiają ze sobą. Polega to na tym, żeby ci ludzie mogli miedzy sobą zapoznać się i mogli mieć ze sobą jakiś kontakt. Zobaczymy jak to się ułoży, ale na pewno coś z tego wyjdzie – mówi Zaza Shavadze, minister rolnictwa Adżarii.
– Adżaria jest regionem wyjątkowo gościnnym. Współpraca pomiędzy naszymi regionami trwa już od 6 lat – mówi Damian Mrozek, radny województwa dolnośląskiego.
– Jeśli chodzi o tą współpracę to mam nadzieję, że zostanie ona nawiązana dzięki naszej wizycie i wizycie przedsiębiorców produkujących wino. Owocem tej współpracy będzie możliwość wykorzystania, przynajmniej części technologii, która jest tutaj stosowana od kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat – mówi Jacek Iwancz, radny województwa dolnośląskiego.
– Myślę, że dolnoślązacy są bardzo zadowolenie z tej wizyty. Podpatrują techniki między innymi przycinania winorośli, bo są na to różne sposoby. Często też wszystko zależy od gatunku, od odmiany. Myślę, ze nabiorą tutaj wiele doświadczeń, które potem wykorzystają w swoich winnicach – mówi Damian Mrozek, radny województwa dolnośląskiego.
A jak te doświadczenia wykorzystają dolnośląscy producenci wina – o tym przekonamy się za kilka lat. A gruzińskie winnice zachwycają niezmiennie o czym mogli się przekonać przedstawiciele delegacji i nasza operatorka Hania Galik.
Projekt „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza” dofinansowany jest z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.