Projekt ma przede wszystkim edukować dzieci, ale w sposób przystępny i zrozumiały dla nich. Zabawa połączona jest tutaj z promocją postaw proekologicznych.
– Zależy nam na tym, żeby uczyć szacunku do wody i takiej świadomości ekologicznej od najmłodszych lat, bo wiemy, że dzieci chłoną to wtedy i w sposób naturalny wprowadzają w swoje życie – mówi Estera Zuzel, liderka Akademii Przyjaciół Wody MPWiK Wrocław.
Akademia Przyjaciół Wody ma poszerzać świadomość i zwracać uwagę na problemy związane z gospodarką wodną. Zagadnienia podzielone są na dziesięć bloków tematycznych, między innymi "Człowiek i woda" lub "Skąd się bierze i po co Nam deszcz?".
– Materiały powstały pod czujnym okiem ekspertów MPWiK. Oczywiście są merytorycznie bardzo dopracowane, ale co istotne są stworzone w taki sposób, żeby były dostosowane do wieku odbiorców, czyli dzieci w przedszkolach. Świetnie sprawdzą się też w pierwszych klasach szkół podstawowych – dodaje Estera Zuzel, liderka Akademii Przyjaciół Wody MPWiK Wrocław.
Druga edycja Akademii Przyjaciół Wody cieszy się sporym zainteresowaniem, bowiem do projektu dołączyło już około 80 placówek, a materiały pobrano ponad 1200 razy. Projekt ma także zachęcać do rozmów na ten temat już po lekcjach w szkole. Jak podkreśla psycholog Beata Rajba, dzieci najwiecej uczą się z obserwacji rodziców.
– Po pierwsze proste komunikaty dostosowane do wieku dziecka, czyli jak dziecko małe to tylko zasady, natomiast później też tłumaczenie. Po drugie patrzmy na to, co my robimy i co pokazujemy naszym dzieciom, bo dzieci uczą się na podstawie tego, co widzą u nas, a nie tego, co słyszą – zaznacza Beata Rajba, psycholog, wykładowca Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
– Żeby dzieci poruszały ten temat z rodzicami, w jaki sposób oszczędzamy wodę, w jaki sposób oszczędzaliśmy do tej pory, jak możemy to robić w inny sposób jeszcze. Żeby z babcią, z dziadkiem porozmawiali na ten temat. I taki właśnie cel jest Akademii Przyjaciół Wody – podkreśla Estera Zuzel, liderka Akademii Przyjaciół Wody MPWiK Wrocław.
W materiałach znajdują się między innymi filmy animowane i filmy z udziałem Błękitka i Groblika, którzy w Akademii są strażnikami wody.
– Trzeba pokazywać, a nie tylko mówić. Trzeba też w jakiś sposób nagradzać dzieci, angażować je, pokazywać im, że to, co robią jest ważne. Że ma wpływ na planetę, że ma sens po prostu – dodaje Beata Rajba, psycholog, wykładowca Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Wszystkie materiały oraz informacje o projekcie można znaleźć na stronie mpwik.wroc.pl.