Akademia Telemannowska. Muzyka dawna w NFM

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
24 lutego w Narodowym Forum Muzyki rusza Akademia Telemannowska. Inspiracją jest postać kompozytora Georga Philippa Telemanna, który pod względem liczby i różnorodności swoich kompozycji jest prawdziwym ewenementem na skalę światową.

Akademie muzyki dawnej to taka inicjatywa, taki mały festiwal, który już od wielu lat, późnozimową porą organizujemy w Narodowym Forum Muzyki. To jest mały festiwal poświęcony muzyce dawnej. Cechą charakterystyczną jest to, że skupiamy się na postaci jakiegoś jednego kompozytora. Czasami jest to jakiś ciekawy, istotny temat z historii muzyki, ale najczęściej jest to postać jakiegoś kompozytora. Tym razem wybranym kompozytorem będzie Georg Philipp Telemann – mówi Jarosław Thil, dyrektor programowy Akademii Telemannowskiej.

Georg Philipp Telemann z tworzenia muzyki zrobił prawdziwy biznes. Pisał na każdy zestaw instrumentów, a charakter kompozycji dostosowywał do swoich klientów.

Był przede wszystkim jednym z bardziej płodnych kompozytorów w historii muzyki. Nawet jest wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Zdaje się, że jest jeden, który napisał więcej utworów, ale szacuje się, że Telemann mógł napisać około czterech tysięcy utworów i nie były to wcale takie drobiazgi, bo w tej liczbie mieści się całkiem pokaźna liczba utworów naprawdę dużych – mówi Jarosław Thil, dyrektor programowy Akademii Telemannowskiej.

Oprócz muzyki, Telemann pisał też poezję, libretta do swoich utworów i sam je drukował. Jego pasją było także ogrodnictwo.

Pierwszy koncert to koncert kameralny. „Kwartety paryskie” to dwanaście utworów, to arcydzieło muzyki kameralnej. Drugi koncert też niezwykle ciekawy, pokazujący inspiracje bardzo silne muzyką ludową, także muzyką, którą poznał podróżując i pracując na ziemiach obecnej Polski. I na zakończenie, w niedzielę 27 lutego, koncert finałowy pokazujący muzykę największą wymiarowo, czyli oratoria Telemanna. Tak posłuchamy Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i Vocalconsort Berlin, a poprowadzi ją Howard Arman, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej – mówi Jarosław Thil, dyrektor programowy Akademii Telemannowskiej.

Serdecznie zapraszamy na Akademię Telemannowską do Narodowego Forum Muzyki, a odbędzie się ona od 24 do 27 lutego bieżącego roku – mówi Agnieszka Frei z Narodowego Forum Muzyki.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy