Akademicki Klub Lotniczy PWR podbił USA! Studenci z nagrodami

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej zdominowali konkurs w Stanach Zjednoczonych. Samoloty, które skonstruowali w ciągu kilku miesięcy, wygrały w dwóch klasach konkursu. Każdy z nich wiąże się z określonymi wymaganiami dotyczącymi wagi i konstrukcji samolotu oraz zadaniami, które trzeba wykonać. Wygrana w prestiżowym konkursie to duży sukces dla młodych konstruktorów z Wrocławia.

SAE Aero Design to konkurs organizowany w Stanach Zjednoczonych dla młodych konstruktorów lotnictwa już od 36 lat, więc można powiedzieć, że to tradycja trwająca już prawie cztery dekady. Zawody są organizowane przez SAE International i Lockheed Martin – bardzo duży koncern lotniczy ze Stanów Zjednoczonych, to między innymi producent myśliwców F-35, który całkiem niedawno zakupiła Polska – mówi Bartłomiej Dziewoński, prezes Akademickiego Klubu Lotniczego PWr.

W rywalizacji wzięło udział 47 zespołów z całego świata, ale to samoloty studentów z Wrocławia okazały się najlepsze w dwóch z trzech kategorii. Na ich skonstruowanie uczestnicy nie mieli dużo czasu – to zaledwie kilka miesięcy, a na cztery tygodnie przed zawodami każda z drużyn musi wysłać raport techniczny, później nie można już wprowadzać żadnych zmian.

Zrobiliśmy bardzo dużo testów, naprawdę bardzo dużo. Jeździliśmy na loty, testowaliśmy nasz samolot, robiliśmy poprawki i wyciągaliśmy wnioski z naszych błędów – wyjaśnia Kornelia Woźniak, kapitan drużyny Micro, Akademicki Klub Lotniczy PWr.

To są takie uniwersytety i uczelnie, które rzeczywiście mają poziom. Nie jest łatwo, za każdym razem te zawody to duża rywalizacja. Trzeba się postarać, żeby w ogóle stanąć na podium – dodaje Jacek Napora, konstruktor mechanik, Akademicki Klub Lotniczy PWr.

Prestiż tych zawodów jest ogólnoświatowy. Tym bardziej cieszy nas to, że udało nam się zająć bardzo dobre lokaty we wszystkich trzech klasach zawodniczych, a dwie z nich wygrać – podkreśla Bartłomiej Dziewoński, prezes Akademickiego Klubu Lotniczego PWr.

W klasie Micro samolot wylatywał z krótkiego pasa startowego i musiał udźwignąć jak największy ładunek i dotrzeć jak najszybciej na odległość 91 stóp. Z kolei w klasie Advanced samolot miał przetransportować wodę i części łazika, które miał zrzucić w określone miejsca. Potem studenci musieli złożyć łazik w całość, by mógł przewieźć wodę do wyznaczonej lokalizacji.

Tych rzeczy było bardzo dużo do ogarnięcia. Misje utrudnili w stosunku do poprzednich lat, więc wymagają od nas jeszcze więcej. Na cały jeden system składa się wiele mniejszych systemów, tak że musieliśmy połączyć interdyscyplinarne zdolności naszego zespołu z zakresu informatyki, elektroniki, mechaniki, aerodynamiki – zaznacza Jacek Napora, konstruktor mechanik, Akademicki Klub Lotniczy PWr.

Jeśli chodzi o misję, w każdej klasie zawodniczej jest to zupełnie coś innego. Każda klasa ma swój odrębny regulamin, swoją misję i często odrębne regulacje jeśli chodzi na przykład o moc silnika lub używane baterie, materiały, z jakich można korzystać. Na przykład w klasie Regular nie wolno korzystać z zaawansowanych kompozytów. Trzeba więc przemyśleć konstrukcję, policzyć ją – jak to wykonać najlżej bez tak nowatorskich materiałów. W klasie Advanced z kolei szczycimy się naszymi rozwiązaniami jeśli chodzi o kompozyty, bo jesteśmy jedną z niewielu studenckich drużyn na świecie, które wyniosły wytwarzanie kompozytowych statków powietrznych na tak wysoki poziom. W klasie Micro mamy bardzo mały statek powietrzny – ale i tak większy niż w poprzednich misjach – on musi z kolei wystartować z platformy. To swego rodzaju symulacja startu z lotniskowca, to jest zupełnie coś innego. Tutaj musi być indywidualne podejście każdej z drużyn do każdego z samolotów – podsumowuje Bartłomiej Dziewoński, prezes Akademickiego Klubu Lotniczego PWr.

Do rywalizacji w klasie Regular studenci powrócili po 7 latach i udało im się zająć wysokie 4-miejsce. Nad samolotami pracowało 30 osób. Teraz studenci Akademickiego Klubu Lotniczego skupiają się na kolejnych projektach.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy