Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku na UWr. To może uratować komuś życie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego już po raz kolejny dołączyli do projektu DKMS „Helpers’ Generation”, który polega na tym, żeby zachęcić jak najwięcej osób do tego, aby zostały potencjalnymi dawcami szpiku. Akcja ta ma szczególne znaczenie, ponieważ zostając dawcą szpiku możemy komuś uratować życie.

Magdalena Łodygowska jest studentką Prawa, Administracji i Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim. O swojej chorobie dowiedziała się trzy lata temu w wakacje, zaraz po maturze.

Zaczęło się niewinnie od bólu żołądka. Diagnozowanie trwało bardzo długo, praktycznie dwa miesiące i wtedy usłyszałam diagnozę – ostra białaczka limfoblastyczna, co wiązało się z potrzebą szukania dawcy szpiku, bo tylko to było metodą na 100 proc. wyleczenia się z tej choroby – mówi Magdalena Łodygowska, studentka Prawa, Administracji i Ekonomii na UWr.

Jak wspomina studentka droga poszukiwania potencjalnego dawcy szpiku nie należała do najłatwiejszych. 

Zapisałam się do fundacji DKMS jako osoba, która potrzebuje dawcy. Niestety okazało się, że nie ma dla mnie w bazie 100 proc. dawców i ostatecznym dawcą został mój brat. Miałam też znajomych z oddziału onkologicznego, których życie było uratowane dzięki przeszczepowi od dawcy niespokrewnionego. Wszyscy, którzy tam byliśmy, szukaliśmy tych dawców, potrzebowaliśmy ich i to jest realna szansa na uratowanie czyjegoś życia – mówi Magdalena Łodygowska.

Porozmawialiśmy również z Olą Bereźnicką, studentką II roku Matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim, która została dawcą szpiku w 2021 roku.

Zarejestrowałam się zaraz po 18-tych urodzinach i około trzy miesiące później dostałam telefon, że jest osoba, która potrzebuje mojego szpiku. Ponieważ minęły już 2 lata, to dostałam informację zwrotną o tym, że przeszczep się przyjął. Jak siedziałam już na pobraniu, ponieważ to trwa około czterech godzin, to czułam taką wielką radość. Nawet nie wiem jak to do końca opisać, ale takie wewnętrzne szczęście, że mogę komuś pomóc – mówi Ola Bereźnicka, studentka II roku Matematyki na UWr.

Po oddaniu szpiku dawcy otrzymują specjalną legitymację, która umożliwia korzystanie z różnego rodzaju benefitów.

Legitymacja upoważnia nas do wielu benefitów. Na przykład we Wrocławiu jest to akurat darmowa komunikacja miejska. W wielu szpitalach możemy też dostawać pomoc medyczną bez kolejki – mówi Ola Bereźnicka.

Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w ramach projektu „Helpers’ Generation” na Uniwersytecie Wrocławskim potrwa do 23 kwietnia. Liderami projektu fundacji DKMS z ramienia Uniwersytetu Wrocławskiego są między innymi Kacper Mazur i Julia Stachurska.

Nasza akcja trwa już od poniedziałku. Od tego momentu zarejestrowaliśmy już ponad 300 potencjalnych dawców szpiku. To jest dla nas wspaniała liczba, ponieważ tak naprawdę każda osoba zwiększa szansę na uratowanie komuś życia. Dlatego że jedna na pięć osób potrzebujących dalej nie znajduje swojego potencjalnego dawcy – mówi Julia Stachurska, studentka III roku Matematyki na UWr.

W akcji mogą wziąć udział nie tylko studenci Uniwersytetu Wrocławskiego, ale tak naprawdę wszyscy chętni w przedziale wiekowym od 18. do 55. roku życia.

Rejestracja jest o tyle prosta, że polega na wypełnieniu pewnego formularzu z kilkoma podstawowymi danymi oraz zbieraniu wymazów z wewnętrznej części policzka. Całość trwa tak naprawdę około 5 minut plus ewentualnie pójście na pocztę. My tutaj robimy to wszystko na miejscu. Więc można powiedzieć, że w 5 minut da się wyrobić i być osobą, która potencjalnie uratuje komuś życie – mówi Kacper Mazur, student V roku Matematyki na UWr.

Często powtarzany mit jest taki, że szpik pobierany jest z kręgosłupa. To jest nieprawda. 90 proc. pobrań odbywa się z krwi obwodowej, a pozostałe 10 proc. z talerza kości biodrowej. To nie są inwazyjne zabiegi, dlatego naprawdę w prosty sposób można uratować komuś życie – mówi Julia Stachurska.

Wszystkie lokalizacje, gdzie odbywa się rejestracja potencjalnych dawców szpiku można znaleźć na fanpage’u na Facebooku Uniwersytetu Wrocławskiego.  

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy