Akcja „Zmień piec” trwa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jesień i zima to czas, kiedy smog szczególnie daje się we znaki mieszkańcom Wrocławia. Akcja „Zmień piec” zachęca do zmiany ogrzewania, a tym samym do dbania i środowisko.

Akcja „Zmień piec” to inicjatywa, która dofinansowuje zmianę starych pieców – tzw. kopciuchów – na ekologiczne ogrzewanie, które realnie wpływa na zmiejszenie smogu i zapewnia stały dopływ ciepła bez względu na porę dnia. 

Wszystkie mieszkania w tych kamienicach są mieszkaniami komunalnymi i podłączamy je do sieci ciepłowniczej, chyba że nie ma takiej możliwości technicznych, wtedy są indywidualne kotły gazowe lub też ogrzewanie elektryczne. Co do zasady wszędzie, gdzie jest możliwość podłączamy do sieci ciepłowniczej – mówi Dariusz Kowalczyk, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania. 

Do tej pory zmodernizowano 275 mieszkań. W tym roku do miejskiej elektrociepłowni ma być podłączonych 29 budynków, należących do  gminy, a około 420 pieców ma być zlikwidowanych. W przyszłym roku ta liczba ma trzykrotnie wzrosnąć. 

Największym obciążeniem, jeżeli chodzi o zanieczyszczenie pyłami i wytwarzanie brudnego powietrza były te wszystkie kopciuchy czyli piece opalane paliwem stałym, czyli generalnie węglem – mówi mówi Dariusz Kowalski, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania. 

Naszych najemców komunalnych mamy również w zasobie wspólnotowym i tak oni, jak i oczywiście właściciele prywatni cały czas mogą dołączyć do programu „Zmień piec” poprzez złożenie wniosku o dotację w ramach programu Kafka+ – mówi Katarzyna Szymczyk-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Od 19 października rusza nabór wniosków w trybie ciągłym, co oznacza, że mieszkańcy, którzy nie zdążyli go złożyć do 16 października, teraz będą mogli to zrobić w każdej chwili.  Lepiej jednak nie zwlekać, ponieważ w 2021 roku kwota dofinansowania wynosi 15 tysięcy, a od 2022 roku zmaleje do 12 tysięcy.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy