Aktorskie „Gesty poety”. Różewicz w teatrze

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Miejska Biblioteka Publiczna to instytucja, która zajmuje się nie tylko książkami, ale wspiera też wszystkie działania kulturalne. Tak połączyła swoje siły z Teatrem Pantomimy, aby z okazji roku Różewicza powstały „Gesty poety”.

Czworo aktorów Wrocławskiego Teatru Pantomimy stworzyło etiudy teatralne zbudowane wokół gestów poety w prywatnych i zawodowych sytuacjach, zatrzymanych na fotografiach Adama Hawałeja. 

Każdy wybrał sobie parę zdjęć, parę gestów i powiązał to w jakąś swoją narrację. Nie taką konkretną – taką poetycką, tak jak wiersze. A na koniec, po zmontowaniu tego przez filmowca, pracownicy biblioteki wybrali wiersz odnośny do tego, co zobaczyli, więc spotkaliśmy się w tym Różewiczu z różnych stron – mówi Artur Borkowski, aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy. 

Tadeusza Różewicza i Henryka Tomaszewskiego, który jest patronem Wrocławskiego Teatru Pantomimy, łączyła nie tylko sztuka, ale też przyjaźń.

Panowie się znali, spotykali się w Karpaczu, spotykali się też we Wrocławiu, w Parku Południowym, gdzie najczęściej prowadzili rozmowy o sztuce, życiu. Tak jak wspomniałam, również w Karpaczu, gdzie Henryk Tomaszewski miał dom. Z kolei Tadeusz Różewicz przyjeżdżał do Karpacza, ponieważ też pokochał tę miejscowość i pobliskie góry – mówi Agnieszka Charkot, koordynatorka projektu „Gesty poety”. 

Panowie mieli nawet w planach wspólne przedstawienie – wodewil na dworcu kolejowym w Karpaczu. Na pomysł połączenia literatury i teatru wpadła też Katarzyna Kabat z Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

Odnieśliśmy się właśnie do tej przyjaźni, szukając tego wspólnego klucza, który połączyłby słowo i sztukę pantomimiczną – mówi Katarzyna Kabat z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. 

Po stworzeniu etiud na podstawie gestów, pracownicy Biblioteki Miejskiej dopasowali do nich odpowiednie wiersze poety. 

Każdy u nas ma trochę inną stylistykę i inny rodzaj składni ruchowej, jaką się posługuje, ale czy coś to łączyło? Teraz jako widz myślę, że tak, ale to już jest zadanie dla widza. Zachęcam do obejrzenia tych czterech etiud – mówi Artur Borkowski, aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy. 

Rok Różewicza w Bibliotece Miejskiej to wiele wydarzeń przybliżających postać poety, pisarza i dramaturga. 

„Zabierz sobie wiersz” to zaproszenie do naszych bibliotek. Jesteśmy dużą siecią – 39 filii i w każdej mogą państwo spotkać się z zakładkami „Zabierz sobie wiersz”. Jest to kolekcja 24 wybranych wierszy, które są ułożone w przestrzeni bibliotecznej w pewnym określonym kontekście – mówi Katarzyna Kabat z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. 

Wrocławski Teatr Pantomimy planuje nie kończyć swojej przygody z Różewiczem.  

Przygotowaliśmy w roku Tadeusza Różewicza premierę „Mów o sobie, tylko o sobie” w reżyserii Darii Kopiec. Zobaczymy, jakie będą następne plany repertuarowe, ale jeżeli chodzi o dramaturgię Tadeusza Różewicza, to jest tam bardzo duży potencjał do zadań ruchowych i mimicznych – mówi Agnieszka Charkot, koordynatorka projektu „Gesty poety”. 

Etiudy stworzone w ramach projektu „Gesty Poety” można obejrzeć na kanale YouTube Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy