Aktywizacja zawodowa uchodźców – kolejny filar pomocy WSSE

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Po pierwszych tygodniach, w których najważniejsze było zapewnienie uchodźcom z Ukrainy dachu nad głową, podstawowych potrzeb oraz bezpieczeństwa, teraz czas na kolejny etap - integrację, usamodzielnienie i wejście na rynek pracy. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna od momentu wybuchu wojny uruchomiła 5 filarów pomocy - między innymi przekazała 300 tysięcy złotych. Dla uchodźców prowadzone są specjalne szkolenia, które mają pomoc na przykład w przygotowaniu się do rozmowy o pracę.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna od początku wojny aktywnie włącza się w pomoc uchodźcom. To zarówno wsparcie doraźne, jak i długofalowe. Jak podkreśla prezes Piotr Wojtyczka, bardzo ważna jest systemowa pomoc w usamodzielnieniu się Ukraińców.

Zaczynając od takich kompetencji miękkich – jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jak przygotować odpowiedniego CV, żeby ono było dobrze skonstruowane i napisane – po takie bardziej twarde szkolenia związane z BHP, z umiejętnościami bazowymi. Wszystko to się dzieje i dziać się będzie – mówi Piotr Wojtyczka, prezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” sp. z o.o.

To tylko jeden z filarów. Oprócz wsparcia finansowego i szkoleń, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna przekazała do dyspozycji uchodźców mieszkania i ośrodek w Pobierowie. Od piątku trwają także zajęcia z języka polskiego, bo to kluczowa kwestia jeśli chodzi o podjęcie pracy przez Ukraińców.

Podczas tych kursów i szkoleń dla uchodźców z Ukrainy obecni są i będą urzędnicy, którzy weryfikują kto nie ma numeru PESEL. Tym osobom, które go nie mają, będziemy pomagali w formalnościach i w tych wszystkich proceduralnych sprawach, żeby jak najszybciej i najsprawniej ten proces przejść. Współpracujemy z firmami strefowymi. W przyszłym tygodniu najprawdopodobniej będziemy podpisywać porozumienie z jedną z firm strefowych, z Toyotą w ramach systemowego, szerszego wsparcia – dodaje Piotr Wojtyczka, prezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” sp. z o.o.

Aktywizacja zawodowa uchodźców to ważny etap, który pozwoli z jednej strony odciążyć samorządy, ale przede wszystkim stanąć na nogi Ukraińcom. Wielu z nich już się usamodzielniło.

Chodzi o to, żeby podejmowali pracę. Ja uważam, że potencjał wśród ludzi z Ukrainy jest bardzo duży. Przyjechali do nas ludzie z kraju – przed wojną mimo wszystko – biedniejszego, ale na pewno nie głupsi ludzie. My powinniśmy mieć świadomość, że jest to też pewien potencjał intelektualny. Proszę zwrócić uwagę, w jaki sposób Ukraińcy prowadzą wojnę informacyjną – żeby nabrać szacunku do ich sposobu myślenia – podkreśla Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Wojewoda podkreśla, że w pierwszej fazie najważniejsze jest, żeby uchodźcy podjedli pracę, a z czasem – po osiągnięciu odpowiedniego poziomu językowego – mogli pracować zgodnie ze swoimi kompetencjami.

Ten potencjał nie jest w tym, że będziemy mieli załatwioną kwestię pomocy kuchennej, sprzątaczki i tak dalej. Może się okazać tak, jak było jeszcze przed wojną, że to jest dodatkowe sprawcie dla naszego przemysłu IT, że to mogą być dobrzy managerowie – zaznacza Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego postanowił przeznaczyć 15 milionów złotych z oszczędności w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na pomoc w aktywizacji uchodźców.

Chcemy, aby te 15 milionów złotych zostało przeznaczone na właśnie na szkolenia, dodatkowe wsparcie aktywizacyjne dla uchodźców, ale też dla przedsiębiorców między innymi na dostosowanie stanowisk pracy dla osób, które miałyby dodatkowo to zatrudnienie u dolnośląskich przedsiębiorców znaleźć. Nasz region jest regionem przemysłowym, miejsc pracy nie brakuje. Wręcz do momentu wybuchu wojny sytuacja była odwrotna, brakowało chętnych do pracy – zaznacza Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła także specjalną stronę, na której dostępne są oferty pracy dla Ukraińców. Przedsiębiorcy mogą zamieszczać tam swoje oferty pracy. W planach są także spotkania z doradcami pracy i Urzędami Pracy.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy