Aktywna kobieta. Powiat wrocławski i Dolnośląska Izba Gospodarcza łączą siły

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Według portalu pracuj.pl, 35% Polaków nadal pracuje zdalnie lub hybrydowo. To oczywiście efekt pandemii, ale także konieczność opieki nad dziećmi lub osobami zależnymi. W to najbardziej zaangażowane są kobiety, przez co trudniej wrócić im na rynek pracy. Powiat wrocławski i Dolnośląska Izba Gospodarcza chcą im pomóc.

– Ten projekt ma na celu na tym rynku pracownika znaleźć odpowiednią osobę na dobre stanowisko. Tak, żeby pracodawca znalazł tego, kogo szuka, a pracownik, żeby był zadowolony ze świadczonych usług zdalnie. Chcemy pomóc tym osobom na siebie trafić, żeby ci którzy chcą pracować – pracowali zgodnie ze swoimi kompetencjami, a pracodawca miał pracownika – mówi Jowita Cednar-Kupracz, Dolnośląska Izba Gospodarcza.

– Mamy niewykorzystany potencjał kobiet, około 300 kobiet – to jest ten potencjał, który możemy aktywizować. Jeżeli ta praca nie byłaby pracą stacjonarną. Mogą one pracować w domu – podzielić ten czas pracy na dwa razy po 4 godziny. Trzeba wykorzystać te osoby i ich potencjał – dodaje Rafał Niewiadomski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu. 

– Z obserwacji środowiska biznesowego, w którym z racji zawodu się obracam, widzę, że kobiety są bardziej obciążone tą opieką – dodaje Jowita Cednar-Kupracz, Dolnośląska Izba Gospodarcza.

– Jest to pilotaż, dopiero on ma wypracować pewien model, który jeśli się sprawdzi, zostanie zaadaptowany do przepisów prawa – dodaje Rafał Niewiadomski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu.

Wartości pilotażu to ponad 690 tys. złotych.

– Na terenie powiatu wrocławskiego mamy zarejestrowane 25 tys. firm, w związku z tym duża część tych firm jest prowadzona przez panie. Nie widzę żadnego wykluczenia, panie świetnie sobie radzą w tym zakresie – dodaje Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Każdy przedsiębiorca, który będzie chciał zatrudnić pracowniczkę, będzie mógł otrzymać voucher o wartości 20 tys. złotych na sprzęt komputerowy czy dodatkowe szkolenia. Oprócz projektu „Aktywna kobieta” podczas spotkania wręczono pożyczkę dla młodego przedsiębiorcy na rozkręcenie działalności.

– Jest to uczeń Powiatowego Zespołu Szkół w Krzyżowicach, który otrzymał polisę zaufania w wysokości 100 tys. złotych na własny biznes. To efekt współpracy powiatu i przedsiębiorców. Dzięki naszym działaniom z zakresu Rady Biznesu i placówkami oświatowymi powoduje, że młodzież, która wychodzi z naszych szkół, jest gotowa na rynek pracy – podsumowuje Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy