Aktywność w cukrzycy działa jak najlepszy lek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Choroba, której nazwa brzmi niewinnie, ale to choroba, która winna jest wielu poważnym powikłaniom. Cukrzyca niszczy organizm, nie boli, rozwija się powoli, powoduje skomplikowane powikłania. W tej chorobie wyjątkowa jest nie tylko farmakoterapia i dieta, ale właśnie aktywność fizyczna, ruch. Jesteśmy w miejscu, gdzie ten ruch - regularny - leczy pacjentów z cukrzycą.

Biskupin, ul. Bacciarellego – tu dwa razy w tygodniu na zajęcia przychodzą chorzy na cukrzycę…

Ja jestem cukrzykiem i korzystam z zajęć dwa razy w tygodniu, dwa razy z basenu i raz z kijów. Ruch jest potrzebny, inaczej nie da się żyć – mówi Małgorzata, choruje na cukrzycę od wielu lat.  

… i ci, którzy dbają o swoje zdrowie. 

Ja traktuję aktywność fizyczną jako rodzaj leku, który przyjmuję bez zastrzeżeń, ograniczeń i terminu przydatności do spożycia – mówi Barbara z Wrocławia. 

Cukrzyca to poważna choroba społeczna. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ponad 3 mln. osób, ale nawet milion jeszcze nie wie, że już niszczy organizm.

Choroba uderza w cały organizm – w oczy, w serce, w nerki i wątrobę. Każdą komórkę ciała – mówi Emilia Świątek, choruje na cukrzycę od 5 lat.  

Aktywność fizyczna jest najważniejsza. Najlepiej codzienna i różnorodna. 

W ramach programu prowadzimy zajęcia na basenie, aqua-rehabilitacja i zajęcia w terenie, elementy ogólnorozwojowe z kijami, czyli  – nordic walking – mówi Marek Kowalski, Ośrodek Promocji Zdrowia i Rehabilitacji Saluber. 

Wiele osób przychodzi tu od lat. Traktuje to jako zdrowotną profilaktykę przeciwcukrzycową. 

Mam tendencję do cukrzycy. Mama umarła na cukrzycę, siostra ma cukrzycę, młodsza też ma, a ja się uratuję, bo przychodzę tu od wielu lat – mówi Zofia, od lat uczestnicząca w zajęciach.

 – Programy są darmowe i to ciągle podkreślamy – za darmo możesz zadbać o swoje zdrowie – podkreśla  Marek Kowalski, Ośrodek  Promocji Zdrowia i Rehabilitacji Saluber. 

Dla wielu osób te zajęcia są gwarancją dobrego samopoczucia, lepszej kondycji fizycznej i zdrowia. 

Ja schudłam 16 kg i to współudział tych zajęć. Zajęcia ciekawe? Tak, żywe, serce szybciej bije jak się wychodzi –  mówi Małgorzata, choruje na cukrzycę od wielu lat.

Ruch jest też lekarstwem, nie daje komplikacji, żadnych skutków ubocznych, to najzdrowsza forma dbania o siebie i regulowania poziomu cukru – mówi  Marek Kowalski, Ośrodek Promocji Zdrowia i Rehabilitacji Saluber. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy